Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów. Wszystko zależy od potrzeb, które zaadresuje klient i celów jakie przed sobą stawia.

Zrobotyzowane systemy paletyzacji - w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej?

Zrobotyzowane systemy paletyzacji niosą za sobą cały szereg korzyści dla pracowników zakładu produkcyjnego, ale przede wszystkim dla biznesu.

Render 3D robotów paletyzujących kartony
Spis treści

Jakie są korzyści wprowadzenia systemów zrobotyzowanej paletyzacji i depaletyzacji?

  1. Podstawową korzyścią z wprowadzenia systemów paletyzacji jest bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników zaangażowanych w proces produkcyjny. Pracują oni w bardziej komfortowych warunkach, gdyż nie są oni narażeni na czynniki takie jak: wysoka lub niska temperatura (przemysł spożywczy) , zapylenie (huty) czy konieczność zachowania sterylnych warunków produkcji (farmacja). Przewagą robotów przemysłowych jest również to, że mogą pracować przez 24h na dobę bez przestojów i przerw, co przekłada się na oszczędności pracodawcy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności produkcji.
  2. Drugim bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym za wprowadzeniem tego rozwiązania są duże udźwigi oraz zasięg manipulatorów przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanej przestrzeni. Są one niejednokrotnie dużo większe niż możliwości pracy ludzkiej, co przekłada się na lepszą efektywność pracy i wyższe wydajności. Zajmują też dużo mniej miejsca, niż jest to przewidziane w stanowiskach pracy ludzkiej, a więc sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Charakteryzują się też większą precyzją oraz powtarzalnością, niż praca ludzka, a więc dają gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia i wytrzymałości towaru po zapakowaniu.
  3. Trzecią potrzebą klienta, na którą bardzo często zwraca uwagę jest skrócenie czasu cyklu paletyzacji, co równocześnie przekłada się na bezpośrednie oszczędności i zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu. Znane powiedzenie mówi „czas to pieniądz”, a w przypadku przemysłu każda dodatkowa sekunda jest na wagę złota. Krótszy cykl oznacza większy zysk oraz lepsze wykorzystanie maszyn, urządzeń, a także możliwość produkcji większej ilości wyrobu w tym samym czasie.
  4. Kolejną niezaprzeczalną korzyścią płynącą z wprowadzenia robota do procesu paletyzacji jest możliwość adaptowania ich do nowych produktów, co daje większą elastyczność produkcji i relatywnie szybkich zmian w przypadku np. dynamicznego rozwoju, modernizacji zakładów, relokacji, rozbudowy. Odpowiednio zaprojektowane rozwiązanie sprawi, że zrobotyzowane stanowiska będą mogły być rozszerzone o kolejne roboty do paletyzacji. Przezbrojenia dedykowanych chwytaków do robotów, przy dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu odbywają się automatycznie, co pozwala na ciągłą pracę linii przy wprowadzaniu różnych produktów. Jak wiemy, każde przedsiębiorstwo ceni sobie możliwości rozwoju, bo w tym przypadku jak nigdzie indziej sprawdza się powiedzenie, że jeśli stoisz w miejscu, cofasz się.
  5. Last but not least, czynnikiem który bardzo wpływa na decyzje biznesowe dotyczące inwestycji w linie paletyzacji i depaletyzacji jest również kwestia wizerunkowa. I tu również roboty wpisują się w trend, gdyż oferują zaawansowane rozwiązania techniczne, które stawiają firmę w pozycji nowoczesnego pracodawcy, gracza na rynku oraz podnoszą jej prestiż.

Systemy paletyzacji produktów sprawdzą się w bardzo wielu branżach i zakładach przemysłowych. Wszystko zależy od potrzeb, które zaadresuje klient i celów jakie przed sobą stawia. Jeśli ważny jest szybki rozwój, najnowocześniejsze rozwiązania oraz bezpieczeństwo – automatyczna paletyzacja jest świetnym wyborem!

W naszych artykułach staramy się edukować, aby wybór robotyzacji był świadomy i przemyślany. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z innymi naszymi artykułami oraz produktami.