O firmie

Poznaj historię, misję oraz wizję firmy PROSTER

Historia w pigułce

 

Historia firmy PROSTER zaczęła się w 1985 roku, dzięki odwadze i determinacji jej twórcy Wiesława Pukala. Jak wspomina Franciszek Małek – pracujący w firmie do dziś – Wiesław Pukal był człowiekiem pełnym pomysłów, szybko podejmującym decyzje. Gdy pracował w Browarze Okocim, zaproponował, że zajmie się niewłaściwą temperaturą na pasteryzatorze podczas, gdy odpowiednie służby nie mogły sobie z tym poradzić. Wiesław sobie poradził. Takie sytuacje się powtarzały i to prawdopodobnie one pozwoliły założycielowi firmy PROSTER przejść na własny „garnuszek”.

Wiesław Pukal
Wiesław Pukal, założyciel firmy PROSTER
Kierownik UR, Franciszek Małek przed biurem firmy PROSTER przy Browarze Okocim
Kierownik UR, Franciszek Małek przed biurem firmy PROSTER przy Browarze Okocim

Prezes Wiesław Pukal zaczął działalność gospodarczą w czasach, kiedy nie było to ani popularne, ani dobrze widziane. Historyczny dokument „Zezwolenia na wykonywanie rzemiosła” został wydany 13 sierpnia 1985 roku. Działalność miała dotyczyć instalacji elektrycznych i elektromechaniki na terenie województwa tarnowskiego. Nazwa firmy PROSTER jest złożona z dwóch członów – „PRO” od słowa „proste” oraz „STER” od „sterowanie” i oddaje istotę jej działalności. Firma liczyła początkowo kilku pracowników, którzy razem z szefem wykonywali prace na terenie obecnego województwa małopolskiego i podkarpackiego. Do dyspozycji, pracownicy mieli tylko malucha i wyremontowanego żuka, ale ludzie pracowali solidnie i z zapałem.

Zezwolenie na wykonywanie rzemiosła
Zezwolenie na wykonywanie rzemiosła, dokument z 13 sierpnia 1985 roku

Okres transformacji gospodarczej

Rozwój firmy przypadał na okres transformacji gospodarczej, podczas której wiele firm na rynku uległo likwidacji lub po prostu upadło. Prowadzenie działalności wiązało się z różnego rodzaju ryzykiem, na przykład nie brakowało nieuczciwych i niewypłacalnych kontrahentów. Nie zniechęcało to właściciela do walki o istnienie na rynku. Z powodu niekorzystnej sytuacji gospodarczej na rynku krajowych wiele firm opóźniało się w płatnościach za usługi czy towary.

Czas płynął, a okres transformacji przyniósł korzystne zmiany dla prywatnych zakładów. Z usług EiAP PROSTER korzystał przede wszystkim Browar Okocim, ale także browary w Grybowie, Jędrzejowie i Krakowie. W 1996 roku firma działała także w województwie mazowieckim i liczyła 13 pracowników. Wyraźny skok zatrudnienia do 71 osób miał miejsce w 1997 roku, gdy jako jedna z pierwszych firm w Polsce, PROSTER rozpoczął outsourcing utrzymania ruchu w Browarze Okocim. Z czasem firma rozszerzyła działalność na browar w Żywcu. Zasadniczym filarem działalności firmy były usługi instalacji, naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych, aparatury rozdzielczej i sterowniczej, utrzymanie ruchu i remonty linii technologicznych. Dzięki tego rodzaju działalności nastąpił dynamiczny wzrost firmy na skalę ogólnopolską.

grupa utrzymania ruchu w browarze żywiec
Grupa utrzymania ruchu w Browarze Żywiec

Działalność zagraniczna

Szczególnie ważny okazał się rok 2003, kiedy to firma PROSTER zrealizowała pierwsze kontrakty zagraniczne – w Finlandii, na Kubie i w Azji (poniżej zdjęcia z Kuby).

zdjęcia historyczne z pierwszych zagranicznych kontraktów 3 zdjęcia historyczne z pierwszych zagranicznych kontraktów 2 zdjęcia historyczne z pierwszych zagranicznych kontraktów

Skutkowało to zwiększeniem ilości pracowników technicznych, jak i biurowych. 3 stycznia 2009 roku powstało nowe biuro przy ul. Głowackiego 67 w Brzesku.

biuro proster historia
Nowe biuro PROSTER z 2009 roku

Następne lata to rozszerzanie realizacji zagranicznych – w 2008 roku odbył się pierwszy kontrakt w Afryce (Tunezja). Zatrudnienie w tym czasie wzrosło do 129 osób. Kolejno zrealizowano kontrakt w Nowej Zelandii w 2011 roku, a zatrudnienie ponownie wzrosło do 142 osób. 2013 rok to kontrakt w Brazylii i w Chinach, a rok później w Japonii. Następnie w 2017 roku pierwszy kontrakt w Ameryce Północnej (Meksyk).

Należy zaznaczyć, że ekspansja zagraniczna firmy nie nastąpiła ot tak. Właściciel blisko 10 lat starał się o to, aby firmy niemieckie zaufały jego pracy i powierzyły swoje projekty firmie z Polski. Nie był to łatwy ani szybki proces, ale zaowocował nie tylko dużą ilością projektów, ale również zaszczytnym mianem preferowanego dostawcy usług dla naszych Klientów.

Kontrakty zagraniczne na mapie świata w jubileuszowym roku 2015
Kontrakty zagraniczne na mapie świata w jubileuszowym roku 2015

Obecny rozwój

Kolejne lata to kontynuowanie działalności w projektach zagranicznych na całym świecie – głównie były to realizacje montażu linii technologicznych i instalacji elektrycznych. W 2017 roku nastąpiło również przeobrażenie Działu Automatyki w Dział Automatyki i Robotyki oraz utworzenie działu mechaniki, uzupełniającego portfolio firmy. W tym samym roku nastąpiła sukcesja i Prezesem firmy został Jacek Pukal. Rok później powstał Dział Badawczo-Rozwojowy, który miał za zadanie pomóc stworzyć produkty standardowe, które będziemy mogli zaoferować w lepszej cenie i naszej wysokiej jakości.

jacek pukal
Jacek Pukal, Prezes Proster Sp. z o.o.

2022 rok to powstanie nowego biurowca oraz hali produkcyjno – magazynowej. Tworzone są tutaj nowe projekty dla klientów PROSTER.

biuro projektowe i hala proster
Nowe biuro oraz hala produkcyjno-magazynowa, 2022 r.
chwytak robota na hali Proster
Robot dla jednego z projektów automatyzacji

W roku 2023 uruchomiony został dział Kontrolingu, który pozwala szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku i analizować dane w jeszcze bardziej doskonały sposób. Ten rok to również początek bardziej intensywnej obecności w Europie, ponieważ w tym czasie otworzony został oddział firmy w Austrii.  

Od tego samego roku możemy się pochwalić certyfikacją ISO 9001 przyznawaną przez światowy podmiot TUV. Certyfikacja dotyczy systemu zarządzania jakością w zakresie „Projektowanie, produkcja, montaż i serwis urządzeń elektrotechniki, automatyki, robotyki i mechaniki przemysłowej.”

Dynamicznie zmieniający się rynek pozwala nam zachować odpowiednie tempo wzrostu i działania, dlatego nasze plany na najbliższe lata przewidują między innymi rozwój i zwiększenie działu mechaniki oraz realizację większych projektów linii zrobotyzowanych przy ścisłej współpracy z partnerami.

 1. Założenie firmy Elektrotechnika i Automatyka Przemysłowa PROSTER Wiesław Pukal. Zatrudnienie: 1 osoba

 2. Prace w rejonie województwa małopolskiego i podkarpackiego Zatrudnienie: 5 osób

 3. Zrealizowanie projektów w województwie mazowieckim
  Zatrudnienie: 13 osób

 4. Rozpoczęcie outsourcingu utrzymania ruchu przez Firmę PROSTER w Browarze Okocim (jako pierwsza firma w Polsce)
  Zatrudnienie: 71 osób

 5. Zrealizowanie przez Firmę PROSTER Sp. z o.o. pierwszych kontraktów zagranicznych – na Kubie, w Finlandii oraz w Azji
  Zatrudnienie: 100 osób

 6. Otwarcie nowej siedziby Firmy PROSTER Sp. z o.o. w Brzesku. Zrealizowanie pierwszego kontraktu w Afryce (Tunezja)
  Zatrudnienie: 129 osób

 7. Ukończenie przez Firmę PROSTER pierwszego kontraktu w rejonie Oceanii (Nowa Zelandia)
  Zatrudnienie: 142 osoby

 8. Realizacja pierwszego kontraktu na terenie Ameryki Południowej (Brazylia) oraz Chin. Otwarcie oddziału firmy „PROSTER Brasil” w Brazylii
  Zatrudnienie: 146 osób

 9. Jubileusz 30-lecia firmy
  Zatrudnienie: 162 osoby

 10. Pierwszy kontrakt Firmy PROSTER na terenie Ameryki Północnej (Meksyk). Zatrudnienie: 175 osób

  Przeobrażenie działu Automatyki
  w Dział Automatyki i Robotyki

  Prezesem Firmy PROSTER został Jacek Pukal

 11. Powstanie działu Badawczo-Rozwojowego

 12. Jubileusz 35-lecie firmy

 13. Powstanie nowej siedziby oraz hali produkcyjno-magazynowej dla naszych projektów

 14. Uruchomienie Działu Kontrolingu, otworzenie oddziału PROSTER w Austrii, Certyfikacja systemu zarządzania jakością ISO:9001

Misją naszej firmy jest dostarczanie ludziom technologii, aby pomóc im zmieniać świat.

Wizja naszej firmy to bycie liderem rynku elektrotechniki, automatyki i robotyki oraz mechaniki przemysłowej dzięki świadczeniu usług i dostarczaniu produktów najwyższej jakości przez kompetentnych i zaangażowanych pracowników.

Jesteśmy członkami wielu organizacji

Łączą nas z nimi relacje biznesowe i partnerskie

FAIRP_LOGO_C_PL

FAIRP

Aktywnie uczestniczymy w działalności Forum Automatyki i Robotyki Polskiej jako jej członek. Dzięki temu mamy dostęp do szerokiej sieci kontaktów, ekspertów i zasobów w branży automatyki i robotyki. Członkostwo umożliwia nam uczestnictwo w konferencjach, szkoleniach, warsztatach i innych wydarzeniach organizowanych przez forum, co stanowi dla nas cenną okazję do poszerzania wiedzy i wymiany doświadczeń.

Nasze członkostwo jest wyraźnym sygnałem dla naszych partnerów biznesowych, klientów i instytucji publicznych, że angażujemy się w rozwój nowoczesnych metod produkcyjnych, wdrażanie procesów automatyzacji i robotyzacji oraz promowanie innowacji w branży automatyki i robotyki. Jest to także potwierdzenie, że działamy zgodnie z najlepszymi praktykami oraz stanowimy część dynamicznego i rozwijającego się środowiska biznesowego w Polsce.

Fundacja Firmy Rodzinne

Fundacja Firmy Rodzinne (FFR) powstała w 2011 roku. Fundacja stawia sobie za cel, aby poprzez integrację, wspieranie oraz promowanie działań, zadbać o wspólny interes rodzin biznesowych i ich otoczenie. Dzięki działaniom Fundacji zyskuje się możliwość skorzystania z pomocy, wiedzy oraz doświadczeń innych firm rodzinnych podczas spotkań mentoringowych w firmach prowadzonych rodzinnie.

ahk logo

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa – AHK

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) z siedzibą w Warszawie, jest największą bilateralną izbą w Polsce. Reprezentuje interesy 1000 firm członkowskich i od ponad 25 lat wspiera polsko-niemieckie stosunki gospodarcze.

50-osobowy zespół izby oferuje firmom z Niemiec i Polski profesjonalne usługi doradcze oraz wspomaga wymianę informacji i doświadczeń, jak i rozwój stosunków między instytucjami i przedsiębiorstwami po obu stronach Odry.

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Nasza firma aktywnie angażuje się społecznie, podejmując działania na rzecz społeczności lokalnych

koncert Hubert Zapiór
Wspieramy lokalne festiwale, koncerty, wystawy i inne artystyczne inicjatywy. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do rozwoju talentów artystów, a społeczność ma dostęp do inspirujących i wartościowych doświadczeń kulturalnych 📸 Recital Chopinowski - Hubert Zapiór & Tony Yike Yang
gryf brzesko sponsoring
Poprzez nasze wsparcie finansowe i zaangażowanie, dążymy do rozwoju i promocji sportu w naszej społeczności, wspierając lokalne drużyny i organizacje sportowe 📸 MKS Gryf Brzesko
uczniowie na hali
Nasza firma aktywnie wspiera uczniów w lokalnych szkołach poprzez udzielanie wsparcia finansowego, organizowanie praktyk zawodowych oraz angażowanie się w projekty edukacyjne 📸 Klasa patronacka Proster z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych Im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku
Porozmawiaj z doradcą