Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy
Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.
Robot do paletyzacji - czym się kierować przy zakupie?
Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli:
- Zastanawiasz się nad zrobotyzowaną paletyzacją lub depaletyzacją,
- Zastanawiasz się co wpływa na cenę robota,
- Chcesz sprawdzić czy oferowany robot nie jest zbyt drogi.
Przeznaczenie robotów przemysłowych
Roboty przemysłowe zaprojektowane są do wykonywania różnorodnych zadań w zakładach produkcyjnych. Zależnie od ich parametrów udźwigu, zasięgu, możliwości komunikacji z innymi urządzeniami na linii, warunków pracy, czy dodatków technologicznych (np. systemy wizyjne), są przeznaczone do montażu, spawania, klejenia, lakierowania, pakowania, czy paletyzacji i depaletyzacji. I to tym dwóm ostatnim czynnościom przyjrzymy się w tym artykule. Jaki robot nadaje się do paletyzacji? Co wpływa na wybór odpowiedniego robota do depaletyzacji? Jak sprawdzić czy oferowany robot jest prawidłowo dobrany dla mojego przedsiębiorstwa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.
Co jest ważne przy wyborze robotów do paletyzacji i depaletyzacji?
Kluczowy wpływ ma budżet, który planujemy przeznaczyć na robota do paletyzacji, jednak należy pamiętać, że w przypadku towarów o dużym rozmiarze i wadze ten koszt będzie znacznie większy. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że waga chwytaka do przenoszenia towarów na paletę, wlicza się do udźwigu robota. Niemniej ważne w wypadku udźwigu jest to, gdzie znajduje się środek ciężkości chwytaka z produktem. Robot może mieć 500 kg udźwigu, jednak z chwytakiem ważącym 350 kg, gdy jego środek ciężkości jest oddalony znacznie od flanszy robota, może okazać się, że udźwig jest niewystarczający. Dlatego zazwyczaj roboty, które są wybierane „na pierwszy rzut oka” są przewymiarowane.
Kolejnym czynnikiem jest analiza wymagań wydajnościowych co do pracy stanowiska. Szybkość, precyzja, czy czas cyklu układania towarów to parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, nie zapominając o jakości wykonania i niezawodności producenta. Warto zapytać inne firmy, które zrealizowały już swoje projekty, jak wygląda konserwacja takich urządzeń, na ile są niezawodne, czy jak wygląda serwis w przypadkach awarii.
W jednym z artykułów pisaliśmy już o wpływie opakowania produktu na proces zrobotyzowanej paletyzacji i depaletyzacji i tym jak powtarzalność i precyzja pracy robota jest ważna w przypadku różnych materiałów i towarów. Fakt, czy opakowaniami poddawanymi procesowi paletyzacji lub depaletyzacji mają być kartony, zgrzewki, czy worki jest bardzo ważne dla efektywności całego procesu. Dlatego w tym aspekcie odsyłamy do wspomnianego artykułu.
Warto zwrócić uwagę czy zakład posiada już roboty przemysłowe. Wybranie podobnych jednostek ułatwi ich wdrożenie, ponieważ operator będzie już zaznajomiony ze specyfiką pracy, sterowaniem, czy konserwacją. Poza tym integracja między robotami, urządzeniami i oprogramowaniem będzie sprawniejsza.
Przemyślany powinien być również obszar roboczy, w którym robot będzie pracował. Na etapie projektowania automatycznego stanowiska lub całej linii produkcyjnej bardzo ważne jest ergonomiczne rozmieszczenie robotów na linii. Czy roboty mają wspólną przestrzeń roboczą? Czy będą musiały coś ominąć w zakresie ruchu? Jednak nie tylko odpowiednie zapełnienie dostępnego miejsca jest ważne, a również rozwój stanowisk w przyszłości. Zakład bowiem przy zwiększeniu wydajności produkcji może potrzebować dodatkowych stanowisk do paletyzacji robotami.
Należy pamiętać także o bezpieczeństwie. Czy robot posiada odpowiednie funkcje bezpieczeństwa, które w przypadku wykrycia obecności ludzi, zatrzymają jego prace? To istotne szczególnie w przypadku nowoczesnych robotów współpracujących, czyli tzw. cobotów, które mogą pracować w bliskim otoczeniu człowieka, nieoddzielone wygrodzeniem. Czy jest możliwy zdalny dostęp i obsługa procesu? To znacznie przyspiesza czas reakcji na incydenty dla firmy integratorskiej, ograniczając przestoje. Będąc przy tym temacie. Wsparcie techniczne od integratora rozwiązania jest obowiązkowe i kluczowe. Zakres tego wsparcia powinien zawierać nie tylko montaż stanowisk i linii, ale także szkolenia personelu, instrukcje obsługi i konserwacji oraz wsparcie serwisowe po projekcie.
Kolejnym czynnikiem jest zdolność do łatwej integracji systemu paletyzacji z istniejącymi urządzeniami i infrastrukturą. Wybranie robota, który będzie prosty w obsłudze oraz ma intuicyjny interfejs wpływający na szybki proces przezbrojeń jest ważne szczególnie dla operatorów linii produkcyjnej. Łatwość w programowaniu, usprawnia realizację integratora przy wielu schematach paletyzacji. Sposób w jaki przebiega proces, od pobierania do umieszczania produktu na palecie i jego dokładność także wpływa na tempo wdrożenia. Z kolei szybsze wdrożenie wpływa najczęściej na mniejszy koszt całego wdrożenia systemów.
Istotne są także warunki pracy robota. Warto upewnić się, że robot może działać w wymaganej temperaturze i wilgotności bez uszkodzeń lub spadku wydajności. W strefach zagrożonych wybuchem konieczne jest użycie robotów zaprojektowanych tak, aby zapobiegać iskrom lub inicjowaniu wybuchu.
Rodzaje robotów paletyzujących
Istnieje wiele firm oferujących roboty przemysłowe, jak Kuka, Fanuc, Kawasaki, Yaskawa, czy ABB. Oferują one całą gamę robotów do różnych zastosowań, jednak najczęściej wykorzystywanymi do paletyzacji i depaletyzacji są jednostki 4-osiowe i 6-osiowe.
„W przypadku paletyzacji myślę, że większość aplikacji dedykowanych do tego procesu jesteśmy w stanie obsłużyć robotami 4-osiowymi. Paletyzery wybieramy głównie w prostych aplikacjach. Im proces bardziej złożony to wybieramy 6-osiowego robota. Coboty zyskują na popularności, ale budowa stanowisk z ich użyciem jest bardzo wymagająca, ponieważ musimy bardzo mocno zadbać o kwestię bezpieczeństwa. Sam chwytak musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, jeżeli robot ma współpracować z człowiekiem.” – Piotr Duszczenko, Specjalista ds. Robotyki w Proster
Roboty 4-osiowe
Charakteryzują się tym, że mogą poruszać się w osiach X-Y-Z oraz obracać tylko względem osi Z.
- Roboty tego rodzaju idealnie nadają się pobierania i odkładania w tej samej orientacji oraz paletyzacji całych warstw produktów,
- Ich zasięg przekracza nawet 3 metry, co pozwala obsługiwać większą ilość miejsc do paletyzacji,
- Pozwalają także na większy udźwig,
- Kosztują mniej od robotów 6-osiowych,
- Prostsze w obsłudze (robot zawsze utrzyma chwytak równolegle do podłoża).
Zobacz jak zwiększyliśmy wydajność depaletyzacji o 100% z wykorzystaniem robota 4-osiowego ⬇
Roboty 6-osiowe
Mogą poruszać się i obracać w osiach X-Y-Z.
- Większa możliwość manewrowania (można np. pobierać pudełka pionowo, a odkładać poziomo),
- Bardziej elastyczny pod względem dostosowania do procesu od paletyzerów,
- Posiada większą powtarzalność niż robot 4-osiowy.
Zobacz jak zrealizowaliśmy kompleksową linię pakowania i paletyzacji, przy użyciu robotów 6-osiowych ⬇
Kompleksowa automatyzacja pakowania i paletyzacji rolek folii stretch dla Efekt Plus
Coboty
Zyskują na popularności, dzięki ich niższej cenie. Jednak do zakupu tego robota trzeba podejść szczególnie uważnie. Bowiem taka stacja do paletyzacji musi być bardzo bezpieczna, jeśli będzie pracować w bliskim otoczeniu z człowiekiem. Transportery, czy sam robot nie jest tutaj problemem, jednak sam chwytak musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Niektóre firmy posiadają certyfikowane chwytaki, lecz nierzadko kosztują one więcej niż zwykły chwytak do robota. Pytanie co będzie przenosił cobot jeszcze również znaczące, ponieważ nie wszystkie produkty będą spełniały wymogi bezpieczeństwa. Mimo tego głównymi zaletami cobotów są:
- brak wygrodzenia,
- oszczędność miejsca,
- proste przemieszczenie stanowiska do innego miejsca pracy,
- możliwość współpracy z człowiekiem.,
- łatwe programowanie.
Jak roboty przemysłowe wpływają na procesy paletyzacji?
Wykorzystanie robotów w procesach produkcyjnych ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój przemysłu w Polsce. Dzięki temu narzędziu przedsiębiorstwa mogą zwiększyć wydajność, poprawić jakość produktów oraz zredukować koszty produkcji. Automatyzacja paletyzacji przynosi także inne korzyści, takie jak minimalizacja ryzyka wypadków związanych z pracą, elastyczność w zakresie dostosowania się do zmieniających się potrzeb rynku oraz poprawa warunków pracy dla pracowników.
Biorąc pod uwagę samo tempo robotyzacji to Polacy są w światowej czołówce, jednak nadal ilość robotów na 10 000 pracowników jest u nas mniejsza niż np. u Węgrów, Czechów, nie wspominając już o Niemcach. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na inwestycje w roboty do paletyzacji, są dobrze przygotowane na przyszłość i mogą zyskać znaczną przewagę konkurencyjną na rynku. Przyszłość robotyzacji w Polsce wydaje się bardzo obiecująca, a kontynuacja tego trendu będzie kluczowa dla dalszego rozwoju polskiego sektora przemysłowego.
W naszych artykułach edukujemy, aby decyzja o robotyzacji lub automatyzacji produkcji była świadoma i przemyślana. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z innymi naszymi artykułami.