Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

IIoT - Przemysłowy Internet Rzeczy

Jednym z najważniejszych zadań kierowników i dyrektorów zakładów jest ciągłe usprawnianie produkcji. Bazowanie na tych samych rozwiązaniach i schematach postępowania może się sprawdzać przez lata, jednak na dłuższą metę jest to nie tyle stanie w miejscu, co cofanie się. Konkurencja bowiem nie śpi. W czasach przemysłu 4.0, kiedy wiele mówi się o "fabrykach przyszłości", IIoT odgrywa znaczącą rolę w usprawnianiu produkcji, dzięki szybkiemu dostarczaniu danych z maszyn i urządzeń.

iiot zdjęcie główne artykułu
Spis treści

Czym jest IIoT w najprostszej definicji?

IIoT (z ang. Industrial Internet of Things), czyli Przemysłowy Internet Rzeczy to zastosowanie urządzeń i czujników zbierających różnego rodzaju dane z maszyn przemysłowych, a następnie przekazanie tych danych do systemów zarządzania. W systemach informacje są analizowane i na ich podstawie podejmowane są decyzje.

Perspektywy technologii

Przemysłowy Internet Rzeczy jest szybko rozwijającą się technologią, która ma potencjał do znacznego wpływu na przemysł. Wyobraźmy sobie, że możemy przewidzieć czas awarii urządzenia i zaplanować wymianę części na okres, który nam odpowiada. To jedno z zastosowań IIoT. Czujniki drgań, czy temperatury wykrywają odchylenia od normy i mogą informować pracowników utrzymania ruchu o anomaliach. Możemy także śledzić zużycie energii przez poszczególne urządzenia. W logistyce możemy śledzić towary i pojazdy, a następnie optymalizować trasy dostaw. Podobnie w logistyce wewnętrznej, gdzie możemy śledzić trasy wózków widłowych lub automatycznych pojazdów AGV i AMR, w celu optymalizacji ich tras oraz wglądu w przemieszczanie towarów w fabryce. Dzięki IIoT dane z procesów mogą być pozyskiwane i przekazywane do systemów zarządzania nawet w czasie rzeczywistym.

Jakie korzyści może przynieść IIoT?

Zastosowań tej technologii może być bardzo dużo i wszystko sprowadza się do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Predykcyjne utrzymanie ruchu może przynieść zmniejszenie przestojów, a przez to oszczędność kosztów. Analiza jakości produktów, dzięki sztucznej inteligencji, pomoże zmniejszyć ilość odpadów i bardziej precyzyjnie określić problem, z którego wynika niska jakość. Główną korzyścią jaką daje IIoT jest przede wszystkim optymalne i szybkie podejmowanie decyzji. Nie chcielibyśmy tego robić „w ciemno” lub tracić dużo czasu na analizę problemu, zanim do decyzji dojdzie.

Główne ograniczenia, o których warto pamiętać

Industrial IoT wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Jednym z głównych ograniczeń jest to, że wymaga inwestycji w sprzęt i infrastrukturę. Wdrożenie tego typu technologii wymaga specjalistycznych umiejętności i doświadczenia, co również wiąże się z kosztami. Innym ograniczeniem jest zaufanie. Użytkownicy muszą być pewni, że dane, które przetwarzają są bezpieczne i będą wykorzystywane w sposób odpowiedzialny, ponieważ IIoT może przetwarzać mnóstwo informacji o procesach przedsiębiorstwa. Firmy muszą stosować odpowiednie środki ochrony prywatności, aby chronić dane swojej fabryki, a także użytkowników.

Podsumowanie

Zakłady w Polsce coraz częściej sięgają po rozwiązania automatyzacji produkcji, co obecnie idzie w parze ze zwiększoną możliwością analizowania dużego zbioru danych, głównie dzięki rozwiązaniom chmurowym i Big Data. Przemysł 4.0 staje się coraz bardziej opłacalny.

W naszych artykułach edukujemy, aby decyzja o automatyzacji produkcji była świadoma i przemyślana. Jeśli chciałbyś to docenić – sprawdź inne nasze artykuły oraz usługi.