Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Poznaj naszych
partnerów!

Jednym z partnerów Proster jest firma Signify (dawniej Philips Lighting), która dostarcza inteligentne systemy oświetleniowe. Zapraszamy na wywiad z Robertem Rzepińskim – Partner Manager dedykowany dla firmy Signify.

Spis treści

PROSTER: Jakie były Twoim zdaniem najciekawsze tendencje, wydarzenia, wzloty lub upadki, na polskim rynku oświetleniowym w ostatnim czasie?

Robert Rzepiński: Pandemia wymusiła pracę zdalną w firmach oświetleniowych. Na rynku lepiej poradziły sobie firmy, których procesy obsługi/realizacji zamówień były zautomatyzowane oraz już wcześniej korzystały z cyfrowych platform komunikacji. Sytuacja spowodowała również zwiększony popyt na systemy do dezynfekcji powietrza i powierzchni, co spowodowało znaczący wzrost produkcji u producentów, którzy od lat zajmowali się produkcją promienników i urządzeń do dezynfekcji UV-C oraz zachęciło nowe firmy, które przygotowały własną ofertę w tym obszarze. Załamanie łańcucha dostaw z Dalekiego Wschodu spowodowało problemy zarówno u importerów gotowych urządzeń jak również braki w komponentach u producentów. Jako ciekawe wydarzenie można wymienić otwarcie nowego, czwartego już zakładu produkcyjnego Signify w Pile.

P: Jakie są główne czynniki, które dziś i w najbliższych latach będą Twoim zdaniem decydować o sukcesie polskiej firmy z branży oświetleniowej? Czy wystarczy np. działać na rynku krajowym, czy też niezbędna jest ekspansja zagraniczna?

RR: Trudno to jednoznacznie określić. Bardzo ważnym elementem będzie odpowiednie reagowanie z jednej strony na rosnące koszty z drugiej strony na pojawiające się możliwości jakie daje zmieniający się rynek i nieustannie rozwijane technologie, nie tylko w branży oświetleniowej. W zależności od profilu i wielkości firmy należy przypuszczać, że w przypadku mniejszych firm będzie decydowała specjalizacja, zaś w przypadku dużych firm szybkość wdrażania innowacji na masową skalę.

P: Jakie działania należy podjąć w zakładach produkcyjnych, żeby zwiększyć ich efektywność energetyczną?

RR: Wiele zakładów produkcyjnych jest jeszcze na etapie przejścia na technologie LED dające dzięki wymianie techologii na bardziej nowoczesną oszczędności rzędu 50-60% przy wymianie 1:1 opraw oświetlenowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwości które dają systemy sterowania pozwalające zwiąkszyć wydajność, trwałość i energooszczędność oświetlenia o kolejne kilkadziesiąt procent w zależności od ilości światła naturalnego wewnątrz oraz intensywności ruchu. Z pewnością należy wykorzystać potencjał technologiczny drzemiący w chmurowych systemach zarządzania oświetleniem InterAct poprzez ich integrację w ramach Industry 4.0. Pozwoli to nie tylko oszczędzić energię, ale również pozwoli na wdrożenie nowych rozwiązań wykorzystujących infrastrukturę oświetleniową do np. lokalizacji komponentów/produktów w przestrzeni magazynowej itp. Należy również pamiętać o oświetleniu zewnętrznym, które jest praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym i często jest pomijane przy modernizacjach.

P: Jakie są trendy w tym obszarze, jeśli chodzi o technologie, produkty i rozwiązania pozwalające osiągnąć maksymalną poprawę efektywności energetycznej?

RR: Rozwój technologii w oświetleniu znakomicie wpisuje się w trendy globalne oraz wynikające z nich inicjatywy na rzecz klimatu np. Europejski Zielony Ład.
Opracowany przez firmę Signify program Green Switch dzięki szerokiemu i kompleksowemu wdrożeniu oświetlenia LED oraz funkcji Internetu rzeczy (IoT) w zintegrowanej infrastrukturze oświetleniowej oferuje ogromne możliwości oszczędności energii nawet rzędu 80% przy modernizacji istniejących instalacji oświetleniowych. Bardzo istotnym elementem tego programu jest zwiększenie udziału naturalnych źródeł enegii w systemach solarnych zintegrowanych z oświetleniem ulicznym oraz eliminowanie odpadów i ograniczanie kosztów eksploatacji dzięki rozwiązaniom gospodarki w obiegu zamkniętym np. poprzez inwestowanie i w rozwój i promowanie technologii druku 3D.
Program jest odpowiedzią na rosnące potrzeby związane z produkcją żywności w sposób energooszczęndy oraz racjonalny dzięki wprowadzeniu systemów oświetlenia LED do farm wertkalnych lokalizowanych w poliżu miast.

P: Jakie inteligentne rozwiązania sprawdzą się w biurze? W końcu to miejsce, w którym zużywamy mnóstwo prądu.

RR: Inteligentne systemy LED oraz aktualnie dostępna platforma InterAct oparta na technologi chmurowej gromadzenia i zarządzania danymi pozyskanymi z systemu oświetleniowego pozwala optymalizować zużycie energii, ograniczać koszty eksploatacji, bardziej efektywnie gospodarować przestrzenią biurową, zapewniając jednocześnie wysoki komfort użytkownikom oraz możliwość integracji z innym systemami w budynku poprzez API.

Jako uzupełnienie do aktualnie dostępnych sieci radiowych łączności bezprzewodowej WiFi wkracza do przestrzeni biurowych całkowicie nowa na rynku technologia Li-Fi przesyłania danych poprzez światło. Systemy Signify Trulifi sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane jest absolutne bezpieczeństwo ochrony przesyłanych danych, częstotliwości radiowe są coraz bardziej zatłoczone oraz tam, gdzie wykorzystanie fal radiowych nie jest możliwe lub dozwolone.

Nie należy przy tym pominąć zagadnień związanych z komfortem oraz zdrowiem, czyli możliwie maksymalnemu zapewnieniu bezpieczeństwa pracy pracownikom oraz klientom poprzez zmniejszenie ryzyka zachorowań Covid-19 i innych chorób dzięki systemom UV-C dezynfekcji powietrza oraz powierzchni.

P: Na co należy zwrócić uwagę, podejmując pracę z architektem projektującym inteligentne instalacje domowe i biurowe?

RR: Obecnie od oświetlenia możemy oczekiwać znacznie więcej niż tylko redukcja zużycia energii czy możliwość „ściemniania” oświetlenia. Kluczowym elementem we współpracy jest budowanie w świadomości architektów, projektantów oraz designerów kompleksowego podeścia do smart lighting zarówno w instalacjach domowych opartych na technologii Hue jak i biurowych opartych na wcześniej wymienionych technologiach chmurowych InterAct

Nowym standardem budownictwa zrównoważonego staje się WELL Building Standard, w sposób szczególny zwracający uwagę i promujący zdrowie oraz samopoczucie przebywających w danym budynku pracowników. Projektując rozwiązania oświetleniowe zgodnie ze sprawdzonymi zasadami designu biofilnego odtwarzamy naturalne światło we wnętrzach zarówno jeśli chodzi o oddawanie barw jak i zmianę jego natężenia i barwy w ciągu dnia. Jako doskonały przykład tego typu rozwiązań jest innowacyjny system oświetlenia Signify NatureConnect, który odwzorowuje naturalne wzorce dziennego światła w pomieszczeniach, tworząc tym samym zdrowsze, bardziej atrakcyjne i angażujące środowisko.

P: Dziękujemy Robercie za tę rozmowę.