Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Polska inwestuje w Robotyzację Produkcji

robotyzacja-procesow-produkcji
Spis treści

Robotyzacja to proces wdrażania robotów i automatyzacji w różnych etapach produkcji, w celu zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa, precyzji i skrócenia cyklu produkcyjnego. W Europie trend robotyzacji produkcji rośnie, ponieważ firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że jej korzyści są dla ich biznesów znaczące. Jak wynika z raportu International Federation of Robotics, na świecie zainstalowano w 2022 roku 531 000 robotów (2% wzrost r/r). Jak to wygląda na starym kontynencie? 

Trend robotyzacji w krajach europejskich 

W raporcie przeczytamy również, że kraje europejskie zainstalowały w 2022 roku prawie 84 000 robotów. To 3% wzrost, w porównaniu z rokiem poprzednim. Niemcy od lat są liderem w zakupie robotów przemysłowych i nie inaczej było w 2022 roku. Nasz zachodni sąsiad zamontował 26 344 jednostki, a to ponad dwukrotnie więcej niż drugie w tym zestawieniu Włochy – 11 620 sztuk. Co ciekawe, Polska jest już na piątym miejscu, za Francją i Hiszpanią (zobacz poniższy wykres). Optymizmem napawa, że świadomość szeregu korzyści, jakie płyną z rozwiązań zrobotyzowanych wśród polskich przedsiębiorców, stale rośnie. Trend na całym świecie pokazuje, że aby pozostać konkurencyjnym w długim wymiarze czasowym, powinniśmy bardzo poważnie rozważyć inwestycje w robotyzację zakładu.  

wykres-ilosci-robotow-przemyslowych-zainstalowanych-w-europie-w-latach-2012-2022
wykres-ilosci-robotow-przemyslowych-zainstalowanych-w-europie-w-2022-roku-w-podziale-na-kraje

Jakie branże inwestują w robotyzację w Europie? 

Krótko i na temat – Automotive – sektor, który co roku instaluje najwięcej robotów przemysłowych w Europie. W ubiegłym roku było to 19 000 jednostek, jednak branża motoryzacji tylko o włos wyprzedziła przemysł metalowy i maszynowy. Następnie są już branże tworzyw sztucznych i produktów chemicznych (9 000 sztuk), elektroniki (5 000), spożywcza (5 000), a także inne (9 000) i niesprecyzowane (18 000). Patrząc na poprzednie lata, tylko w motoryzacji zakup robotów utrzymuje się na stałym poziomie, natomiast reszta sektorów rośnie z roku na rok. To kolejny czynnik świadczący o rosnącej świadomości zakładów produkcyjnych różnych branż na temat robotyzacji.

Robotyzacja w Polsce – jakie branże inwestują? 

Najwięcej robotów w 2022 roku zakupiła branża metalowa i maszynowa – 599 sztuk. Co ciekawe, pierwszy raz od dłuższego czasu, z najwyższego stopnia podium spadła branża motoryzacyjna (538 jednostek). Ostatecznie jak porównamy ilość zainstalowanych robotów rok do roku, to mamy w Polsce spadek o 11%. Rekord z 2021 roku nie został więc pobity, natomiast nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Po tym spadku moglibyśmy stwierdzić, że nasza pogoń za światem jest zbyt ociężała, jednak może to być spowodowane w dużej mierze niepewną sytuacją polityczno-gospodarczą w naszym regionie oraz napływem pracowników bardziej skłonnych do zatrudnienia w sektorach produkcyjnych. Zobaczymy, jak ilość robotów zmieni się w bieżącym roku.

wykres-ilosci-robotow-przemyslowych-zainstalowanych-w-Polsce-w-2022-roku-w-podziale-na-branze

Według International Federation of Robotics, napięte rynki pracy napędzają popyt na automatyzację w wielu krajach. Polska nie jest wyjątkiem, a mimo napływu rąk do pracy od naszego wschodniego sąsiada, następne lata powinny być wzrostowe pod kątem inwestycji w robotyzację produkcji w naszym kraju. Silnym sygnałem do rozważenia rozwoju zakładu w tym kierunku może być także pozostanie konkurencyjnym oraz problemy z pozyskaniem pracowników produkcyjnych (co zadeklarowało aż 45% firm produkcyjnych w 2022 roku, wg raportu Niedobór talentów od ManpowerGroup). Tym bardziej, że aktualnie istnieje wiele możliwości na dofinansowanie. Nie tylko dla dużych firm, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski przemysł potrzebuje zmian i dużych inwestycji w robotyzacje. Stoimy przed dużą szansą, której nie można zaprzepaścić – Jacek Pukal, Prezes Zarządu PROSTER

W naszych artykułach edukujemy, aby zwiększyć świadomość dotyczącą robotyzacji i automatyzacji produkcji, a tym samym podnieść konkurencyjność polskich firm. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z innymi naszymi artykułami oraz usługami.

źródła:

https://ifr.org/ifr-press-releases/news/eu-industries-invest-heavily-in-robotics

https://www.manpowergroup.pl/wp-content/uploads/2022/07/Raport-ManpowerGroup-Niedobor-talentow-2022_PL.pdf