Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Systemy SCADA – zastosowanie i korzyści

engineer-following-product-process-on-factory-with-controling-system-SCADA
Spis treści

SCADA (ang. Supervisory Control and Data Acquisition) jest systemem informatycznym szeroko stosowanym w przemyśle, służącym do nadzoru i sterowania procesem technologicznym, zbierania danych oraz alarmowania o zdarzeniach i anomaliach.

Przyczyny powstania systemów SCADA

Zanim powstały systemy SCADA, z zaawansowanymi urządzeniami monitorującymi przebieg procesu technologicznego, zakłady przemysłowe polegały na pracownikach, którzy ręcznie doglądali maszyny, sterowali ich parametrami i zapisywali na raportach dane. Dzięki rozwojowi technologicznemu urządzeń automatyki i IT (mikroprocesory, sterowniki PLC, czujniki, itp.), w przemyśle powstały nowe możliwości automatyzacji i przepływu danych, co przyczyniło się do powstania systemów SCADA.

Przepływ danych w systemie SCADA

SCADA składa się z urządzeń podrzędnych (RTU – Remote Terminal Unit), które zbierają dane z procesów technologicznych. W zależności od technologii i zastosowanych maszyn, mogą to być sterowniki PLC, mikroprocesory, czy różnego typu czujniki. One z kolei, komunikują się ze stacją bazową, czyli panelami HMI, które gromadzą dane zbierane właśnie z urządzeń podrzędnych. Ostatecznie operator dostaje informacje, na przykład o ciśnieniu, temperaturze, prędkości, poziomie materiału w zbiorniku, czy stanie maszyn i ma możliwość sterowania procesami technologicznymi.

Zastosowanie systemów SCADA

Korzystając z terminologii z poprzedniego rozdziału, ilość urządzeń podrzędnych, które są w stanie monitorować procesy technologiczne, jest w dzisiejszych czasach bardzo duża. Co za tym idzie zakresem zastosowań systemów SCADA są przede wszystkim:

  • Zbieranie danych o temperaturze, ciśnieniu, czy przepływie,
  • Zdalne sterowanie procesami,
  • Alarmowanie o anomaliach, nieprawidłowościach w procesach,
  • Archiwizacja danych.

Głównymi dziedzinami, w jakich może być zastosowana SCADA są:

  • Energetyka
  • Przemysł
  • Transport
  • Automatyka budowlana
  • Środowisko/Ekologia

W każdym z powyższych sektorów SCADA umożliwia zdalne sterowanie procesami (wytwarzania energii, produkcyjnymi, logistyczno-magazynowymi), monitorowanie stanu (sieci energetycznych, maszyn i urządzeń, infrastruktury transportowej, środowiska), czy wykrywanie nieprawidłowości i awarii.

Przykładem zastosowania systemu SCADA jest oczyszczalnia ścieków, dla której przedstawiamy poniższą grafikę z panelu HMI. Operator ma do dyspozycji wizualizację parametrów poziomu ścieków, ciśnienia, temperatury, potencjału, przepływu i innych.

panel-operatorski-hmi-768x542.jpg

Panel HMI zaprogramowany dla oczyszczalni ścieków

Za pomocą panelu można sterować urządzeniami technologicznymi (pompami, zaworami, przepustnicami, mieszadłami), wizualizować stan urządzeń, rejestrować i przetwarzać dane.

Główne korzyści z zastosowania systemów SCADA

Z perspektywy przedsiębiorstwa jest to znaczne poprawienie kontroli nad całym procesem technologicznym oraz jego optymalizacja. Zarówno pod kątem kosztowym, jak i bezpieczeństwa oraz niezawodności. Poza tym dla personelu kontrolującego procesy SCADA ułatwia pozyskiwanie danych o konkretnych parametrach, dane są dostępne „od ręki”, co skraca czas reakcji na usterki. System daje możliwość archiwizacji stanów urządzeń, a także pozwala na tworzenie raportów.

Nowe technologie, a SCADA

W ostatnich latach obserwuje się rozwój nowych technologii, które wpływają na rozwój systemów SCADA. Najważniejszymi z nich wydają się:

  • IoT (Internet of Things) – internet rzeczy umożliwia łączenie urządzeń podrzędnych z Internetem, co ułatwia gromadzenie danych i zdalne sterowanie,
  • Chmura obliczeniowa umożliwia przechowywanie danych i wykonywanie obliczeń w chmurze, co może obniżyć koszty i poprawić dostępność systemów SCADA,
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe może w przyszłości posłużyć do poprawy wydajności i niezawodności systemów SCADA.

W naszych artykułach edukujemy, aby decyzja o wdrożeniu systemu SCADA była świadoma i przemyślana. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z ofertą naszych usług i realizacji.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/SCADA

https://www.copadata.com/pl/product/zenon-software-platform-platforma-programowa-firmy-copa-data/wizualizacja-kontrola/co-to-jest-scada/