Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Problemy z zatrudnieniem pracowników produkcji może rozwiązać Robotyzacja

opeator robota
Spis treści

Praca na linii produkcyjnej wiąże się często z bardzo monotonnymi, powtarzalnymi zadaniami, które wymagają dużej koncentracji. Sprawia to, że nie każdy lgnie na takie stanowiska pracy szczególnie chętnie, przez co zakłady mają nierzadko wyzwanie związane z zatrudnieniem pracowników o pożądanych umiejętnościach lub z rotacją w kadrze produkcyjnej.

Jakie wyzwania mają zakłady produkcyjne?

Zakłady w dzisiejszych czasach muszą mierzyć się z ogromną ilością wyzwań. Od dynamicznych zmian w gospodarce, konkurencją na rynkach i potrzebą zachowania konkurencyjności, po brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Jest ich znacznie więcej i są różnego rodzaju, ale skupmy się na tych związanych z pracownikami.

  1. Firmy mają trudności ze znalezieniem osób, posiadających specjalistyczne umiejętności, wymagane do obsługi zaawansowanych maszyn i technologii
  2. W długiej perspektywie mamy problem ze starzeniem się społeczeństwa. Co za tym idzie, osób w wieku produkcyjnym będzie coraz mniej
  3. Przemysł produkcyjny często boryka się z wysoką fluktuacją pracowników. Firmy muszą rywalizować ze sobą oferując atrakcyjne wynagrodzenia i warunki pracy, czy dodatkowe świadczenia
  4. Konkurencja posiadająca bardziej zaawansowane technologicznie maszyny jest w stanie zachęcić atrakcyjniejszym miejscem pracy
  5. Ograniczona możliwość rozwoju zawodowego i polepszenia warunków pracy
  6. Problemy zdrowotne pracowników, wykonujących obciążające czynności

Na redukcję tych wyzwań możemy częściowo nie mieć wpływu, jak w przypadku starzejącego się społeczeństwa. Niemniej jednak, wpływ niektórych z nich możemy zminimalizować.

Jak ograniczyć problemy powodujące braki kadrowe?

alegoria rozwoju firmy

Fluktuację pracowników powstrzymamy okresowo, oferując różnego rodzaju benefity, zachęcające pracowników do pozostania oraz budując dobrą atmosferę w pracy, która ma ogromny wpływ na zadowolenie. Inwestycja w szkolenia pracowników może im pomóc rozwinąć się zawodowo. Zapewne ciężko zredukować czynności obciążające zdrowie, ale możemy dbać o to, aby regularnie przeprowadzać szkolenia z bezpieczeństwa oraz dbać o sprzęt ochronny. Trudniej również rywalizować z konkurencją, która posiada bardziej zaawansowane urządzenia, chyba, że mamy pieniądze na inwestycje. Wszystkie wyzwania sprowadzają się do głównego wniosku, który chcielibyśmy wysnuć. Najważniejszy jest rozwój firmy. Rozumiany bardzo szeroko, nie tylko jako rozwój technologii produkcyjnych, ale rozwój systemów bezpieczeństwa, ofert w zakresie zachęcenia pracowników do podjęcia pracy, czy kanałów poszukiwania nowych pracowników. Chcemy przybliżyć, z czym wiąże się inwestycja w robotyzację przedsiębiorstwa, ponieważ może okazać się krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstwa. Bowiem rozwiązuje ona wiele problemów na produkcji przy zwiększeniu przewidywalności, a przede wszystkim jakości i wydajności procesów.

Robot jest stworzony do powtarzalnych zadań

robot do testowania jakości

Człowiek jest stworzony do kreatywności. Doskonale czuje się tworząc, mając wpływ na otaczający świat, kreując wynalazki zmieniające w pozytywny sposób życie ludzi wokół. Niestety (albo stety) stosunkowo szybko traci pełne skupienie przy wykonywaniu powtarzających się czynności. Wynikiem tego jest większa podatność na popełnianie błędów i konieczność odpoczynku. Roboty przemysłowe natomiast, idealnie sprawdzają się w tego typy zadaniach, przede wszystkim dzięki:

  • Precyzji do setnych części milimetra
  • Powtarzalności na poziomie 99,9%
  • Stałej, wysokiej wydajność
  • Pracy nawet 24/7

Zastępując człowieka przy czynnościach ciężkich i powtarzalnych, pozbywamy się problemów zdrowotnych i redukujemy błędy jakościowe. Ograniczamy uzależnienie od dostępności personelu, ponieważ głównym stanowiskiem jest operator robota / stanowiska zrobotyzowanego. Jednocześnie tworzymy atrakcyjniejsze miejsce pracy, zwiększając konkurencyjność. Ustaliliśmy już, że wdrożenie robota wiąże się z redukcją miejsc pracy w obrębie konkretnego procesu. Pojawia się, więc słuszne pytanie – co z zastępowanymi pracownikami?

Obawa pracowników przed zastąpieniem przez robota

Obawa zastąpienia przez maszyny automatyczne jest naturalna i zasadna w dobie rozwijającego się przemysłu 4.0. Automatyzacja wiąże się z ograniczeniem etatów głównie na stanowiskach, gdzie występują powtarzalne czynności produkcyjne, jakimi najczęściej są pakowanie, paletyzacja, montaż, przenoszenie, czy spawanie. Jednocześnie są to procesy monotonne, nierzadko ciężkie (paletyzacja kartonów o dużej wadze), czy szkodliwe dla zdrowia (spawanie, kontakt z toksycznymi substancjami). Uczciwie trzeba powiedzieć, że automatyzacja i robotyzacja ogranicza udział człowieka w procesach, jednak również zmniejsza ryzyka problemów zdrowotnych na nowopowstałych stanowiskach. Czy w każdym przypadku zastąpienie przez maszyny będzie wiązało się z redukcjami? Nie w każdym przypadku. Pracodawca może zaproponować podniesienie kwalifikacji części pracowników, a także przeniesienie reszty w inne procesy produkcyjne. Wynikiem może być jednoczesny wzrost wydajności procesów poddanych robotyzacji oraz zwiększenie mocy przerobowych w procesach, które są niemożliwe do automatyzacji. Do tego, z pewnością potrzebna jest większa wiedza na temat dobrych stron pracowników i rozwinięcie ich potencjału.

Podsumowanie

Problemy zakładów produkcyjnych mogą wynikać z wielu różnych powodów, których rozwiązaniem może być robotyzacja, jednak nie musi. Aby nie było to rozwiązanie doraźne, należy dobrze przeanalizować procesy produkcyjne i okołoprodukcyjne. Jedynie odpowiednio wdrożone stanowiska zrobotyzowane mogą rzeczywiście znacznie poprawić efektywność procesów. Przez odpowiednie wdrożenie rozumiemy tutaj szereg złożonych czynności – od analizy sytuacji produkcyjnej, przez projekt i realizację, aż po szkolenia personelu, przekazanie instrukcji obsługi i konserwacji, a także uruchomienie z asystą produkcyjną.

W naszych artykułach edukujemy, aby decyzja o robotyzacji była świadoma i przemyślana. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z innymi naszymi artykułami oraz usługami.