Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy
Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.
Poznaj automatyczne wózki transportowe AGV i AMR
Automatyczne pojazdy transportowe, znane jako AGV (Automated Guided Vehicles) i AMR (Autonomous Mobile Robots) odgrywają coraz ważniejszą rolę w procesach produkcji i logistyki. Transport wewnętrzny, sumarycznie może być czasochłonny, nawet przy odpowiednio poukładanych procesach. Stąd duże pole do optymalizacji i oszczędności w tym zakresie.
Automatyczne wózki transportowe AGV
AGV to wózki sterowane za pomocą systemów nawigacyjnych w postaci taśm magnetycznych, przewodów pod napięciem, kontrastujących taśm, czy skanerów laserowych. Poruszają się po stałych ścieżkach, a w momencie napotkania przeszkody, zatrzymują się dopóki nie zostanie ona usunięta z linii jazdy. To jest główna różnica, w stosunku do autonomicznych pojazdów, ale o tym później.
Główne pozytywy wózków AGV:
- Poruszanie po ściśle wyznaczonych trasach sprawia, że są przewidywalne w ruchu, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo
- Możliwość integracji z systemami zakładowymi
- Zdalny monitoring pracy
- Możliwość zaprogramowania wózków do zwalniania w wyznaczonych strefach
- Większość oferowanych rozwiązań nie wymusza przebudowy powierzchni posadzki
Negatywy wózków AGV:
- Wdrożenie może wiązać się z czasowym wstrzymaniem procesów produkcyjnych pod przebudowę infrastruktury
- Jakość posadzki musi być bardzo dobra, ponieważ wózki nie poradzą sobie najlepiej z nierównościami
- Przy zmieniających się procesach produkcyjnych, może zdarzyć się konieczność zmiany miejsca transportowania produktów. AGV wymagają wtedy przebudowy infrastruktury pod nową linię jazdy
- Nawigacja optyczna jest czuła na zabrudzenia, magnetyczna ma małą wytrzymałość na uszkodzenia, indukcyjna posiada sztywną konfigurację układu transportu, a laserowa wymaga instalacji odbłyśników w widocznych dla pojazdu miejscach
Różnica między AGV i AMR
AMR to autonomiczne roboty mobilne, które korzystają z zaawansowanej sztucznej inteligencji, kamer 3d i czujników do nawigacji. Mogą pracować w zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu – elastyczność jest niewątpliwie ich główną zaletą. Napotykając na drodze przeszkody, będą je sprawnie omijać (o ile będzie na to miejsce). To jest główna różnica, w stosunku do wózków AGV.
Projektowanie autonomicznych pojazdów, które mają pracować w otoczeniu człowieka, zawsze wiąże się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Z uwagi na ich różne trasy jazdy, które są aktualizowane na bieżąco, mogą wywoływać lęk wśród pracowników co do stwarzanego przez nich niebezpieczeństwa. Jest to naturalne, jednak z zasady systemy autonomicznych pojazdów są jeszcze bardziej zaawansowane w wózkach AMR, więc strach szybko powinien zostać zniwelowany. Zaawansowanie technologiczne wiąże się bezpośrednio z wyższą ceną pojedynczego wózka AMR. Nie oznacza to jednak, że całościowy koszt wdrożenia systemu w zakładzie musi taki być. Bowiem dla wózków AGV konieczna jest przebudowa infrastruktury.
Które pojazdy wybrać? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zakładów. Co do zasady przyjmuje się jednak, że w powtarzalnym przewozie produktów, który jest rzadko modyfikowany, lepiej sprawdzą się wózki AGV. Natomiast przy częstych zmianach procesowych, czy przezbrojeniach linii prawdopodobnie lepiej sprawdzą się pojazdy AMR, które prosto dostosować do zmian. Poniżej skrócone porównanie obu rozwiązań. Pod pojęciem „tempo pracy” kryje się przewaga prędkości pracy wózków AGV. Pracownicy wiedzą, gdzie przebiegają linie ich przemieszczania się, więc nie przeszkadzają sobie wzajemnie tak często, jak jest z pojazdami AMR. To jednak bardzo nieznaczna różnica.
Podsumowanie – zagrożenia i szanse
Porównanie AGV i AMR jest bardzo ważne w wyborze odpowiedniego rozwiązania, jednak jakie zagrożenia i szanse niosą ze sobą oba typy pojazdów?
Szansami są niewątpliwie zwiększenie efektywności procesów operacyjnych oraz odciążenie pracowników od transportu ciężkich towarów. Zagrożeniami natomiast mogą być nieprzemyślana implementacja, niepokój pracowników związany z pracą z wózkami sterowanymi automatycznie, ale również niepokój przed zastąpieniem pracowników przez maszyny. Wysoki koszt zakupu sprawia również, że boimy się, że wydatki na te technologie przewyższą korzyści z nich płynące. Jednak wzrost popularności pojazdów autonomicznych wpłynie z pewnością na doświadczenie rynku w użytkowaniu tych rozwiązań i odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Przed podjęciem decyzji, zaleca się dokładną analizę potrzeb zakładu i skonsultowanie się z ekspertami. Bez względu na wybór, automatyczne pojazdy transportowe AGV i AMR przyczyniają się do zwiększenia efektywności i konkurencyjności w dzisiejszym przemyśle.
W naszych artykułach edukujemy, aby decyzja o automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstwa była świadoma i przemyślana. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z innymi naszymi artykułami oraz usługami.
źródła: „Roboty mobilne AGV w procesach kompletacji towarów” – Angelika Surma; https://edu4industry.com/robot-amr-autonomiczne-roboty-mobilne/