Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Jak zaoszczędzić na owijaniu palet?

palety w magazynie
Spis treści

Ręczne owijanie palet staje się nieopłacalne przy coraz większym ich przetwarzaniu. Branża produkcyjna i dystrybucyjna sygnalizuje problemy z opóźnieniem wysyłki towaru oraz wysokimi kosztami materiału i zasobów w procesie owijania palet. Nietrudno wyobrazić sobie, jaką skalę oszczędności można uzyskać w zakładach produkcyjnych oraz centrach dystrybucyjnych przetwarzających setki tysięcy, a nawet dziesiątki tysięcy palet rocznie.

Problemy na produkcji i w centrach dystrybucji

Podczas naszej współpracy z centrami dystrybucji zobaczyliśmy jak duże znaczenie ma czas wysyłki palet, sposób jej przygotowania do transportu, ale także zaplanowanie odpowiedniej logistyki wewnątrzzakładowej i gospodarowanie przestrzenią. Bardzo ważne było także odpowiednie rozmieszczenie towarów na hali, czas kompletacji palety, przemieszczenie jej do owinięcia folią stretch oraz czas pracy personelu owijającego lub owijarki automatycznej. Przy dużej ilości przetwarzanych palet można powiedzieć, że każda sekunda jest na wagę złota. Również zakładom produkcyjnym, w związku z przygotowaniem palety, zależy na odpowiednim rozmieszczeniu maszyn, aby efektywnie zintegrować procesy oraz zaoszczędzić miejsce. Niemniej ważna jest oczywiście jakość produktu, a więc i samo zapakowanie oraz paletyzacja, aby uniknąć uszkodzeń towaru w transporcie.

Zakłady produkcyjne i centra dystrybucyjne przetwarzające dużą ilość towaru, muszą stale szukać optymalizacji w wielu procesach, a jednym z nich jest przygotowanie palet do wysyłki. Pominięcie optymalizacji owijania palet może skutkować nieodpowiednim zabezpieczeniem części z nich, wyższym współczynnikiem reklamacji od klienta, wyższymi kosztami lub wydłużonym czasem przygotowania palet.

Czy automatyczna owijarka jest potrzebna?

Niezwykle istotny jest okres zwiększania wydajności samych procesów wytwórczych przez zakład. Analogicznie, kiedy centrum dystrybucyjne poprawia efektywność kompletowania towarów. Trzeba przy tym pamiętać, że skoro zwiększymy wydajność tych procesów, to będziemy musieli również przyspieszyć owijanie palet lub zwiększyć miejsce magazynowania palet oczekujących na owinięcie.

Jak możemy rozwiązać „problem” zwiększenia wydajności?

  • Zwiększenie ilości pracowników zaangażowanych w proces lub czasu pracy

Sprawdzi się przy pracy jedno- lub dwuzmianowej, ponieważ przy 3 zmianach, ilość palet oczekujących na owijanie nawarstwiałaby się i prędzej czy później nie wystarczy miejsca na hali. Jednak nawet w przypadku pracy dwuzmianowej, przy odpowiednio dużej przestrzeni dla palet przed owijaniem, wydłużamy przygotowanie palet do dystrybucji. Bowiem oczekują one na owinięcie zamiast czekać gotowe w magazynie. Ponadto, w tym przypadku zwiększamy koszty – zwiększając ilość pracowników lub wydłużając ich czas pracy.

Oczywiście możemy również zmniejszyć wydajność wytwarzania produktu / kompletowania palet, aby proces owijania nadążał, lecz ograniczamy wtedy wykonanie planu produkcyjnego.

  • Zwiększenie wydajności owijania – stosując owijarki automatyczne lub półautomatyczne

Wzrost wydajności owijania palet wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Nie potrzebujemy bowiem dodatkowego personelu lub czasu na przygotowanie palet, a więc unikamy tego rodzaju dodatkowych kosztów. Dodatkowym kosztem staje się sama owijarka, jednak zwrot z inwestycji w taką maszynę następuje nawet już po roku. To wszystko zależy oczywiście od indywidualnego przypadku i wybranej owijarki. Maszyny te charakteryzuje powtarzalność, możliwości większego rozciągu folii stretch, a także oszczędności samej folii poprzez optymalne zużycie. Ponadto to rozwiązanie zapewnia wyższe bezpieczeństwo produktu w transporcie, a więc minimalizację ryzyka reklamacji od klienta.

Warto pomyśleć o owijarce w innych przypadkach

Owijarki do palet sprawdzają się najefektywniej przy dużej ilości przetwarzanych palet, jednak w mniejszej produkcji sprawdzą się także owijarki na stole obrotowym, które charakteryzują się niższą wydajnością przy niższym koszcie.

Poza tym, jak wspomnieliśmy, owijarki charakteryzują się nie tylko wysoką wydajnością (nawet do 160 palet/h). Korzyści z zastosowania owijarek do palet:

  • minimalizacja ryzyka reklamacji spowodowanej niewłaściwym zabezpieczeniem
  • oszczędność materiału (folii stretch)
  • powtarzalna jakość palety
  • skrócenie czasu wysyłki produktu
  • zwiększone zabezpieczenie palety
  • owijanie niejednorodnie ułożonych produktów na palecie
  • usprawnienie procesów

 

Podsumowanie

Zoptymalizowanie procesu owijania palet jest jedną z kluczowych szans na oszczędności w rozwijających się przedsiębiorstwach branży produkcyjnej i dystrybucyjnej, dlatego nie warto pomijać tej możliwości i rozważyć jej opłacalność dla własnego zakładu.

W naszych artykułach edukujemy, między innymi w temacie optymalizacji kosztów produkcji i dystrybucji. Jeśli chciałbyś to docenić, to zapoznaj się z naszymi produktami.