Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

3 kluczowe pytania na testach FAT Automatyzacji Produkcji

Testy FAT (z ang. Factory Acceptance Test) – to testy przeprowadzane na maszynach w siedzibie ich producenta, których celem jest weryfikacja spełnienia warunków brzegowych (warunków powodzenia testów) ustalonych jeszcze przed zakupem systemu automatycznego.

testy-fat-w-automatyzacji-zdjecie-glowne
Spis treści

Uruchomienie nowych maszyn automatycznych na hali produkcyjnej nie może odbyć się bez wcześniejszego zaplanowania oraz akceptacji testów FAT. Skutkiem ich braku są nieprzewidziane sytuacje w fabryce inwestora, które w najlepszym przypadku „tylko” opóźniają projekt, a w najgorszym powodują duże straty produkcyjne. Dlatego, aby odpowiednio zaplanować FAT należy odpowiedzieć sobie na trzy pytania.

Jakie są 3 kluczowe pytania na testach FAT automatyzacji produkcji?

fat-tests-icon
  • Jaki wytwarzany produkt jest najistotniejszy (najczęściej produkowany)?

Pierwszym zadaniem, które należy wykonać podczas planowania testów FAT, jest identyfikacja najistotniejszego produktu wytwarzanego w zakładzie. Pomoże to skoncentrować się na kluczowych aspektach wydajności maszyny. Automatyzacja powinna być testowana przede wszystkim na tym produkcie, aby upewnić się, że nowa maszyna będzie w stanie sprostać wymaganiom produkcyjnym pod względem jakości i ilości.

  • Jaki produkt będzie wytwarzany w pierwszej kolejności po uruchomieniu wdrażanej automatyzacji?

Testy FAT powinny uwzględniać ten produkt, ponieważ sprawdzenie jego produkcji pozwoli na wczesne wykrycie i rozwiązanie ewentualnych problemów, które mogą pojawić się na początku eksploatacji. Dzięki temu można uniknąć opóźnień i przestojów w produkcji tuż po wdrożeniu nowego systemu.

  • Jaki produkt może sprawić najwięcej problemów?

Ostatnim kluczowym pytaniem jest identyfikacja produktu, który może sprawić najwięcej problemów podczas procesu produkcyjnego. Może to być produkt, który jest najszybszy, najmniejszy, największy, najdelikatniejszy lub ogólnie – najbardziej nietypowy. Służy to zapewnieniu, że nowa maszyna poradzi sobie z różnorodnością produktów. Dzięki temu można uniknąć niespodziewanych problemów podczas rzeczywistej produkcji.

Nadmienimy, że testy muszą być wykonywane na rzeczywistym produkcie, co oznacza, że należy liczyć się ze stratami podczas ich wykonywania. Dostarczenie wkładu w postaci wytwarzanego produktu jest konieczne dla integratora rozwiązań, aby sprawniej uruchomić system w fabryce.

Podsumowanie

Planując testy FAT, kluczowe jest zadanie sobie odpowiednich pytań dotyczących procesu produkcyjnego i wytwarzanych produktów. Określenie pierwszych do produkcji, najczęstszych oraz potencjalnie problematycznych produktów jest niezbędne dla sprawdzenia skuteczności zakupionej maszyny. Ostatecznym celem jest minimalizacja ryzyka podczas uruchomienia maszyn i opóźnienia na projekcie. Automatyzacja produkcji wymaga kompleksowego podejścia i dokładnego planowania, aby osiągnąć pełną wydajność i zadowolenie z inwestycji.

W Proster edukujemy, aby decyzja o automatyzacji produkcji była świadoma i przemyślana. Przygotowaliśmy w tym celu poradnik „Jak zarządzać wdrożeniem Automatyzacji Produkcji?”. Znajdziesz w nim praktyczne przykłady z rzeczywistych projektów, opinie dyrektora zakładu produkcyjnego o automatyzacji produkcji oraz 6 kluczowych czynników, o które trzeba zadbać przed wdrożeniem.

Kliknij poniżej i odbierz poradnik! 👇

Sprawdź poradniki Proster

okładka poradnika - jak zarządzać wdrożeniem automatyzacji produkcji

Automatyzacja Produkcji – Jak zarządzać wdrożeniem?

Zawiera praktyczne przykłady z wdrożeń automatyzacji, doświadczenie dyrektora zakładu produkcyjnego oraz istotne tematy, o które należy zadbać przed wdrożeniem.

Odbierz poradnik

Będziemy na targach Warsaw Industry Week 2025! Zapraszamy już 5-7 listopada

ZOBACZ