Systemy bezpieczeństwa, programowanie i uruchomienie robotów przemysłowych dla BTR Systems

Projekt

btr systems logo 2

Będąca częścią Grupy Blachotrapez marka BTR Systems oferuje trwałe, niezawodne pokrycia dachowe z kruszywem skalnym. Potwierdzeniem najwyższej jakości produktów jest najdłuższa na rynku 60-letnia gwarancja.

Projekt: Systemy bezpieczeństwa, programowanie i uruchomienie robotów przemysłowych

BTR Systems zgłosił się do nas, w związku z zakupem dwóch linii do kształtowania blachy. Klient poprosił nas o zastosowanie dodatkowych urządzeń i mechanizmów zabezpieczających. Celem było całkowite spełnienie wymagań dotyczących bezpieczeństwa maszyn zgodnie z Dyrektywą Maszynową i obowiązującymi normami.

Miejsce realizacji: Bochnia, Polska

flaga polski

stanowisko zrobotyzowane, wygrodzenie stanowiska zrobotyzowanego, urządzenia bezpieczeństwa, robot przemysłowy HQ zamazane

Bezpieczeństwo linii zrobotyzowanej

Do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa na linii wykorzystaliśmy elementy mechaniczne oraz podzespoły automatyki i robotyki. W tych podzespołach zawierały się elementy zaprojektowane przez naszych konstruktorów, co służyło najlepszemu dopasowaniu całości bezpieczeństwa do istniejących linii. Z zakupionych mechanicznych elementów wykorzystaliśmy przede wszystkim system wygrodzenia bezpieczeństwa, firmy Protec.

Zestaw ten został uzupełniony o elementy mocujące i dodatkowe panele siatkowe zabezpieczające, zaprojektowane i wykonane przez PROSTER

Podzespoły elektryki i automatyki, które wykorzystaliśmy, zostały zakupione do budowy trzech szaf sterowniczych zamontowanych na obiekcie i wygrodzeniach. Były to głównie:

  • Kasety sterownicze – Pizzato, EATON
  • Zamki bezpieczeństwa i wyłączniki krańcowe – Pizzato
  • Sterownik bezpieczeństwa wraz z modułami I/O – Wieland seria SAMOS
  • Elementy wykonawcze – SIEMENS, EATON, FINDER

Symulacje stref bezpieczeństwa robotów

Roboty na linii produkcyjnej miały zostać ustawione w ciasnych strefach. Z tego powodu wykorzystaliśmy oprogramowanie pozwalające zaprogramować wirtualne strefy bezpieczeństwa. Innymi słowy, w oprogramowaniu nadaliśmy robotowi „pozwolenie” na ruch w obrębie wspomnianych stref, a następnie przenieśliśmy te restrykcje do rzeczywistego środowiska produkcyjnego. Zniwelowało to czas potrzebny na konfigurację ruchów na rzeczywistym robocie. Takie podejście znacznie zwiększa bezpieczeństwo dla obsługi wykonującej zadania w otoczeniu robotów.

symulacje robota przemysłowego symulacje robota przemysłowego 2

Całość prac dopełniło, połączenie elektryczne, programowanie i uruchomienie stanowisk zrobotyzowanych, które zostały dostarczone przez firmę koreańską. 

Wyzwania w realizacji projektu

  • Ograniczona przestrzeń na hali, zarówno pod względem powierzchni, jak i ustawienia linii względem ścian budynku i dróg komunikacji
  • Dostosowanie odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa do istniejących linii produkcyjnych i ich konstrukcji, w tym zastosowanie nietypowych (opuszczanych) paneli wygrodzeniowych na jednej z linii.
  • Konieczność doboru i wdrożenia odpowiednich rozwiązań automatyki, które pozwolą na pełną integrację i wymianę sygnałów między urządzeniami linii produkcyjnych

Projekt uruchomienia i integracji nowych linii produkcyjnych ze zautomatyzowanym odbiorem był kolejnym dużym wyzwaniem realizowanym wspólnie z firmą PROSTER. Wybór tego konkretnego integratora nie był bez znaczenia biorąc pod uwagę wcześniejszą bogatą i owocną współpracę nad realizacją projektu integracji linii produkcyjnych w nowo powstającym zakładzie czy wdrożeniu systemu SCADA w obszarze produkcyjnym. Również w tym przypadku firma PROSTER wykazała się dużym zaangażowaniem i szybką realizacją zadania, co przełożyło się na maksymalne skrócenie czasu rozruchu linii i uruchomienia procesu produkcji seryjnej i tym samym szybkiemu wzbogaceniu naszej gamy wyrobów o nowo produkowane produkty.

Szczepan Haber

Dyrektor Zakładu Produkcyjnego BTR Systems

Korzyści dla naszego Partnera

  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa

    dla obsługi wykonującej zadania w otoczeniu robotów oraz dla przetwarzanego produktu

  • Zminimalizowanie czasu na konfigurację stanowisk

    dzięki symulacjom stref bezpieczeństwa w wirtualnym środowisku

  • Elastyczność w zastosowaniu rozwiązań

    Oprócz gotowych podzespołów z rynku, stworzyliśmy własne, dedykowane dla tej konkretnej linii

  • Realizacja ze sprawdzonym partnerem

    potwierdzonym certyfikatem systemu zarządzania jakości ISO 9001 (sprawdź w stopce)

  • Brak konieczności koordynowania prac różnych zakresów

    dzięki wykonawstwu całego zakresu mechaniki, automatyki, robotyki oraz elektryki projektu

  • Maksymalne skrócenie czasu uruchomienie produkcji,

    a tym samym szybkie wzbogacenie gamy wyrobów klienta o nowe produkty

Porozmawiaj z doradcą

Wyślij wiadomość lub zadzwoń pod +48 693 650 248. Porozmawiamy czego konkretnie potrzebujesz.

    Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA. Polityka prywatności oraz warunki.

    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo
    Logo

    Zobacz jak zarządzać wdrożeniem Automatyzacji Produkcji, aby uniknąć podstawowych błędów!

    ZOBACZ