Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Roboty Paletyzujące Kuka - czy naprawdę wyróżniają się elastycznością?

Roboty paletyzujące to zautomatyzowane maszyny przemysłowe przeznaczone do układania produktów, opakowań lub towarów na paletach zgodnie z określonym wzorem paletyzacji i w sposób stabilny. W celu zapewnienia optymalnego wykorzystania przestrzeni i bezpieczeństwa transportu.

robot paletyzujący kuka

Chęć rozwoju przedsiębiorstwa oraz rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że zakłady produkcyjne oferują coraz więcej rodzajów produktów. Sprawia to, że paletyzacja powinna być wydajna i zarazem elastyczna. Elastyczność rozumiana tutaj jako sprawne dostosowanie do różnych produktów. W innym przypadku, wydłuży się czas przezbrojenia i przestoju lub dostosowania linii do kolejnych produktów, a nawet koniecznym może być zakup nowych urządzeń. 

Aby nie dopuścić do zwiększenia kosztów należy rozważyć bardziej elastyczne maszyny. Przyjrzymy się robotom paletyzującym KUKA, ze względu na nowoczesne rozwiązania oprogramowania. Jak wkrótce się przekonamy, pozwalają one na sprawne dostosowanie się do nowych warunków produkcyjnych.

Szybkie zmiany bez stresu, czyli jak przezbrajać roboty paletyzujące bez przestojów?

W przypadku robotów paletyzujących, przezbrojenie polega, między innymi na zmianie parametrów obsługiwanego produktu (rozmiar, waga, kształt), dostosowaniu ustawienia chwytaka lub jego wymianie i skonfigurowaniu nowego lub zmianie istniejącego już wzoru układania na palecie.

Kuka dostarcza szeroki zakres robotów paletyzujących dostosowanych do różnych warunków pracy, o czym powiemy w przedostatnim rozdziale artykułu. Jednak prawdziwym sekretem ich wydajności jest oferowane oprogramowanie, które zapewnia szybką i elastyczną pracę.

KUKA.PalletTech – prosta konfiguracja paletyzacji

Jednym z narzędzi, które pozwala na sprawniejsze przezbrojenia, jest KUKA.PalletTech. To intuicyjne oprogramowanie, które umożliwia szybką konfigurację nowych wzorów układania bez konieczności programowania każdego detalu od podstaw. Użytkownik może wprowadzić parametry nowego produktu i szybko wdrożyć scenariusze paletyzacji, bez angażowania zespołu programistów.

robot do paletyzacji kuka

źródło: Case Study - pakowanie i paletyzacja rolek stretch

Oprogramowanie zapewnia m.in.:

  • intuicyjną konfigurację bez konieczności zaawansowanej znajomości programowania,
  • szybkie wprowadzanie nowych wzorów układania na palecie,
  • łatwe definiowanie i modyfikowanie zadań paletyzacji,
  • możliwość dostosowania parametrów do niestandardowych wymogów,
  • minimalizację ryzyka błędów ludzkich.

KUKA.FlexPal – jak jeden software obsłuży wszystkie Twoje opakowania?

Oprogramowanie KUKA.FlexPal pozwala na łatwe dostosowanie robotów do zmieniających się wymagań produkcji. Oferuje ono szerokie możliwości modyfikowania strategii paletyzacji w zależności od rodzaju i kształtu opakowań. Co ważne, proces ten można przeprowadzić szybko, bez konieczności długotrwałych testów w rzeczywistych warunkach produkcyjnych i konieczności programowania.

Kuka.FlexPal

źródło: strona kuka.com

To innowacyjne oprogramowanie charakteryzuje się m.in.:

  • intuicyjną obsługą,
  • łatwą integracją,
  • możliwością przygotowania planu paletyzacji offline, z zachowaniem przepływu produkcji,
  • efektywnością kosztową.

KUKA.Sim – wirtualne testy, które oszczędzą Ci prawdziwych problemów

Aby jeszcze bardziej skrócić czas uruchomienia nowego procesu paletyzacji, możliwe jest przeprowadzenie wirtualnej symulacji przy użyciu KUKA.Sim. To oprogramowanie pozwala na przetestowanie nowego schematu pracy robota w wirtualnym środowisku jeszcze przed fizycznym wdrożeniem go na linii. Dzięki temu można uniknąć problemów, zoptymalizować trajektorię ruchu robota oraz wykryć potencjalne kolizje na etapie projektowania.

źródło: Case Study - Depaletyzacja w branży budowlanej

Oprogramowanie KUKA.Sim to szereg korzyści takich, jak:

  • zmniejszenie ryzyka błędów i awarii podczas pierwszego uruchomienia,
  • optymalizację ścieżek ruchu robota dla oszczędności czasu i energii,
  • szybsze wdrożenie robota na produkcji.

Roboty Paletyzujące Kuka – podsumowanie korzyści

Wdrożenie robotów paletyzujących (niezależnie od marki) nie tylko skraca czas przezbrojeń, ale również przyspiesza cały proces uruchomienia stanowiska. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi, takich jak KUKA.PalletTech, KUKA.FlexPal oraz KUKA.Sim, firmy produkcyjne mogą szybciej osiągnąć pełną wydajność nowej linii.

Najważniejsze korzyści:

  • szybsze przezbrojenia = mniej przestojów i więcej oszczędności,
  • intuicyjna obsługa = mniejsze zapotrzebowanie na zaawansowanych programistów,
  • wirtualne testy = bezpieczeństwo i przewidywalność procesu.

Na uwagę zasługuje także kompaktowa budowa robotów Kuka, która ułatwia integrację w różnych środowiskach. Wytrzymałe konstrukcje zapewniają natomiast nieprzerwaną pracę (dyspozycyjność na poziomie 99,995%!) i minimalizację kosztów związanych z konserwacją czy naprawami.

Dla każdego coś dobrego, czyli zakres robotów od Kuki

Oferta robotów paletyzujących KUKA jest na tyle szeroka, że odpowiada na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorców. Modele różnią się między innymi udźwigiem, zasięgiem oraz przeznaczeniem, co pozwala na precyzyjne dopasowanie do potrzeb konkretnej linii produkcyjnej. W ofercie znajdują się m.in.:

  • KUKA KR 40 PA – robot o średnim udźwigu (do 40 kg) i dużym zasięgu. Umożliwia paletyzację do wysokości 1,80 m z prędkością aż do 56 cykli na minutę,
  • KUKA KR QUANTEC PA – seria robotów o wysokiej prędkości, zasięgu przekraczającym 3 m i udźwigu od 120 do 240 kg, idealna do dynamicznych operacji paletyzacji. Wersja Arctic nadaje się do pracy w chłodniach,
  • KUKA KR 300-2 PA, KR 470-2 PA i KR 700 PA – seria robotów do dużych obciążeń o zasięgu do 3150 mm i udźwigu odpowiednio do 300 kg, 470 kg i 700 kg. Oferują one największe prędkości robocze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do wymagających zadań,
  • KUKA KR 1000 titan PA – seria dedykowana do ciężkich ładunków, o udźwigu do 1300 kg i dużym zasięgu (3202 mm lub 3601 mm w zależności od wariantu), najmocniejszy robot paletyzujący od Kuki.

Wybór odpowiedniego modelu pozwala zoptymalizować proces paletyzacji, jednak powinien zostać dobrany z uwzględnieniem produktów, które firma produkcyjna zamierza wdrożyć do swojej oferty. Może się zdarzyć, że będą one wymagać, np. zastosowania 6-osiowego robota, zamiast 4-osiowego, a to już spora różnica.

Czy w każdym przypadku warto wybrać roboty od Kuki?

Oczywiście, że nie. Do naszych projektów dobieramy różne marki robotów przemysłowych, np. od Kawasaki lub Fanuca, które również są bardzo popularne w Polsce. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań firmy, czy zakresu pracy robota. Często zdarza się, że przedsiębiorstwo posiada już roboty w produkcji i wymaganiem jest utrzymanie standardu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych modelach robotów, tym, co mogą zrobić dla Twojej firmy oraz ich integracji z Twoją linią produkcyjną? Zapraszamy do kontaktu!

Zapytaj o Roboty Paletyzujące

Wyślij wiadomość lub zadzwoń pod +48 513 221 627. Porozmawiamy kilka minut o Twoich potrzebach

    Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA. Polityka prywatności oraz warunki.