Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Komunikacja wewnętrzna przy wdrażaniu Automatyzacji Produkcji

Operatorzy linii produkcyjnych mogą obawiać się redukcji zatrudnienia przy wdrażaniu automatyzacji produkcji.

Spis treści

Projekt automatyzacji zakładu produkcyjnego jest niezwykłą szansą na polepszenie wyników przedsiębiorstwa. Zazwyczaj wiąże się z szybszą realizacją zamówień, obniżeniem kosztów, czy zmniejszeniem ilości odpadów. Konsekwencją wprowadzenia maszyn automatycznych w procesy produkcyjne są często redukcje pracowników. Rodzi to w personelu uzasadnione obawy, które należy w odpowiedni sposób zaopiekować.

Komunikacja wewnętrzna o automatyzacji produkcji w zakładzie

Jedną z niewłaściwych rzeczy, które przedsiębiorstwo produkcyjne może zrobić jest opóźnianie przekazania informacji o zamiarach automatyzacji do pracowników. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest obawa przed reakcją pracowników lub spodziewanie się zmniejszenia produktywności personelu. Prędzej czy później będzie trzeba powiadomić pracowników, więc dlaczego lepiej zrobić to prędzej?

Przede wszystkim ze względu na transparentność jako pracodawca. Jasna i otwarta komunikacja złagodzi opór pracowników wobec zmiany. Może również zwiększyć zaangażowanie, które zostanie umotywowane chęcią rozwoju osobistego i pozostania w firmie na innych stanowiskach. Część pracowników może zostać przemianowana na operatorów maszyn, a więc w ich interesie jest zwiększone zaangażowanie i chęć nauki. Ponadto zakłady w pewnych przypadkach przenoszą personel w inne miejsca produkcji, co zwiększa efektywność w dwóch miejscach jednocześnie.

Organizuj spotkania wewnętrzne odpowiednio wcześnie

interview-icon-2

Istotne jest organizowanie spotkań wewnętrznych jeszcze na początku realizacji projektu. Celem takiego działania jest zbudowanie zaufania do automatyzacji, jak również danie pracownikom czasu na poszukiwanie nowych możliwości zatrudnienia. Na spotkaniach warto podkreślić korzyści, jakie automatyzacja może przynieść dla samych pracowników. Proces ten może znacząco zmniejszyć monotonię lub uciążliwe zadania, takie jak prace spawalnicze czy przenoszenie ciężkich przedmiotów. To z kolei przekłada się na poprawę warunków pracy. Dzięki temu nawet ci, których zadania nie zostaną zautomatyzowane, mogą zauważyć pozytywne efekty zmiany.

Powszechnym wyzwaniem w sektorze produkcyjnym jest coraz większa trudność w rekrutacji oraz częste rotacje personelu. Jest to jedna z przyczyn wdrożenia automatyzacji produkcji. Zakomunikowanie tego problemu pracownikom może wprowadzić większe zrozumienie wśród kadry.

W naszych dotychczasowych projektach mieliśmy do czynienia nawet z próbami sabotażu realizacji automatyzacji przez pracowników klienta, którzy obawiali się utraty pracy. Warto zrozumieć tę obawę i uczciwie przedstawić przyczyny dokonywanych zmian, aby ograniczyć ryzyko takich sytuacji.

W Proster edukujemy, aby decyzja o automatyzacji produkcji była świadoma i przemyślana. Przygotowaliśmy w tym celu poradnik „Jak zarządzać wdrożeniem Automatyzacji Produkcji?”. Znajdziesz w nim 6 kluczowych czynników, o które trzeba zadbać przed wdrożeniem, praktyczne przykłady z rzeczywistym projektów, czy omówienie kompetencji idealnego Kierownika Projektu Wdrożenia.

Kliknij poniżej i odbierz poradnik! 👇

Sprawdź poradniki Proster

okładka poradnika - jak zarządzać wdrożeniem automatyzacji produkcji

Automatyzacja Produkcji – Jak zarządzać wdrożeniem?

Zawiera praktyczne przykłady z wdrożeń automatyzacji, doświadczenie dyrektora zakładu produkcyjnego oraz istotne tematy, o które należy zadbać przed wdrożeniem.

Odbierz poradnik