Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Czy etykietowanie palet i kartonów może być jeszcze prostsze?

Etykieciarki przemysłowe to urządzenia automatyczne lub półautomatyczne służące do znakowania produktów, opakowań lub palet. Stosuje się je w celach marketingowych, informacyjnych oraz logistycznych.

robot na linii produkcyjnej przy zamazanej palecie
Spis treści

Klasyczne etykieciarki produktów i kartonów są świetne w przypadku konieczności wysokiej wydajności procesu, jednak problem pojawia się, gdy muszą stawić czoła elastyczności miejsca naklejenia etykiet. Są one bowiem projektowane w taki sposób, że umieszczają etykiety w powtarzalnym, jednym miejscu.

Nie jest to najczęściej problemem dla etykietowania pojedynczych produktów oraz kartonów, gdy transportowane są one w ciągu produkcyjnym w sposób powtarzalny. Wyzwaniem jest jednak umiejscowienie etykiet:

  • na kilku płaszczyznach palety lub opakowania
  • w różnych miejscach jednej płaszczyzny
  • na kartonach znajdujących się już na palecie

Robot przemysłowy do etykietowania

Roboty przemysłowe są coraz bardziej popularne w procesach produkcyjnych ze względu na ich elastyczność. Mogą być dostosowane do różnych zadań – montażu, spawania, pakowania, przenoszenia, paletyzacji czy malowania, dlatego również etykietowanie nie stanowi przeszkody. Zasięg ramienia robota jest na tyle duży, że bez problemu obejmie on cały bok palety, a gdyby była taka potrzeba – nawet od góry. Ponadto integracja z obrotnicą do palet daje możliwość klejenia etykiet z każdej strony.

Przewaga robota do etykietowania nad etykieciarkami przemysłowymi:

  • etykietowanie całego boku palety
  • etykietowanie od góry
  • etykietowanie wokół robota kilku umiejscowień

W jednym z naszych projektów robot miał za zadanie etykietować kartony z owocami i warzywami, które były już umieszczone na palecie. Rozmiary opakowań na paletach były różne, a więc konieczne było przystosowanie robota do różnych wysokości oraz szerokości etykietowania. Wydajność takiego robota to nawet 1000 etykiet na godzinę, co daje świetny wynik dla tego typu procesu. Poniżej zamieszczamy film z pracy robota:

Etykietowanie kartonów i palet jest procesem, który pomaga przede wszystkim w identyfikacji produktu oraz procesach transportowych i logistycznych. Ręczne wykonywanie tej czynności jest monotonne dla personelu oraz nie jest tak wydajne jak proces automatyczny. Zapoznaj się z naszym rozwiązaniem robota do etykietowania i zobacz co oferujemy dodatkowo  👇