Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Automatyzacja Produkcji - kluczowe kompetencje Kierownika Projektu

Zarządzanie wdrożeniem automatyzacji w produkcji powinno spoczywać na dedykowanym do tego zadania Kierowniku. Celem jest uniknięcie rozmycia odpowiedzialności za powodzenie implementacji.

kierownik zakładu
Spis treści

Rozmywanie odpowiedzialności za różne zakresy we wszelkiego rodzaju projektach jest zjawiskiem, które potrafi powodować niespójną komunikację czy opóźnienia w projekcie. Wydłużanie terminu zakończenia projektu automatyzacji procesów jest problematyczne dla zakładów produkcyjnych, ponieważ często wiąże się z niedotrzymaniem terminów zamówienia produktu dla klientów.

Stąd zarządzanie wdrożeniem nowych technologii w produkcji powinno spoczywać na dedykowanym do tego zadania Kierowniku.

Co jest ważne w projekcie wdrożenia automatyzacji produkcji?

Do przygotowania koncepcji automatyzacji konieczna jest znajomość różnych technologii, które dostarcza rynek, specyfiki i zachowania maszyn w różnych warunkach, czy specyfiki samej automatyzacji produkcji. W zakres tej specyfiki wchodzą, na przykład konieczność pewnego stopnia powtarzalności produktu wsadowego, zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy, czy świadomość ograniczeń dotyczących miejsca na hali. Nie o wszystkim musi wiedzieć Kierownik. Integrator automatyzacji zada odpowiednie pytania, które pomogą zdecydować o wyborze systemu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że Kierownik powinien znać procesy produkcyjne zakładu w szerokim pojęciu, tzn. rozumieć przepływ produktu przez ciąg produkcyjny, znać problemy jakościowe na różnych etapach, a nawet potrzeby biznesowe i operacyjne w przedsiębiorstwie. Osoba ta powinna posiadać także podstawową wiedzę na tematy techniczne maszyn. Dzięki temu, w trakcie komunikacji z integratorem automatyzacji, będzie w stanie odpowiednio porozumieć się wewnętrznie, zarówno ze służbami utrzymania ruchu, operatorami linii, jak i właścicielami firmy.

Jakie kompetencje powinien mieć dobry kierownik projektu wdrożenia automatyzacji?

W praktyce odpowiedzialność za projekt wdrożeniowy po stronie zakładu jest rozłożona między osoby odpowiedzialne za poszczególne obszary. Jednak cele wdrożenia i komunikacja (wewnętrzna oraz z integratorem) powinny zawsze być „spinane” przez jednego odpowiedzialnego Kierownika Projektu Wdrożenia. Powodem jest ryzyko rozmycia odpowiedzialności za projekt. Kluczowa dla Kierownika będzie właściwa koordynacja owej komunikacji między stronami.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której Kierownikiem jest osobą znającą doskonale procesy w zakładzie, jednak nie jest ekspertem w temacie automatyki, ponieważ z wykształcenia jest inżynierem mechaniki i budowy maszyn. Pozostawienie automatykom ze swojego zakładu kwestii technicznych tego zakresu jest więc uzasadnione, a wręcz konieczne. Istotny jest jednak cel tej integracji, ponieważ może nim być, na przykład pozyskiwanie rzeczywistych danych z procesów, które następnie będą potrzebne do raportowania.

Dla Kierownika Projektu ważna jest więc komunikacja z właścicielami, czy dyrekcją, aby pokazać możliwość potencjalnego rozszerzenia raportowania. Ponadto spotkania z automatykami, aby porozmawiać o eksploatacji nowego systemu oraz kontrolować etap integracji maszyn.

Wracając jednak do tego, jakie kompetencje powinien posiadać Kierownik Wdrożenia, można wymienić przede wszystkim:

  • Umiejętność skutecznej komunikacji
  • Wyważone podejmowanie decyzji, aby zachować główne cele projektu na pierwszym miejscu, ale nie pomijać pomniejszych
  • Efektywne planowanie projektu, aby odpowiednio rozdysponować zadania w wewnętrznym zespole
  • Podstawowa wiedza techniczna
  • Szeroka wiedza o procesach w zakładzie
  • Kompetencje szkoleniowe i motywacyjne, aby odpowiednio przekazywać wiedzę oraz zarządzać motywacją zespołu do osiągania celów

Zarządzanie tak dużą zmianą nie jest proste, ale staje się łatwiejsze, jeśli komunikacja w całym zakładzie jest transparentna. Nadmienimy, że Kierownik potrzebuje wsparcia dyrekcji lub zarządu, aby pracownicy czuli wagę wdrożenia automatyzacji.

W Proster edukujemy, aby decyzja o automatyzacji produkcji była świadoma i przemyślana. Przygotowaliśmy w tym celu poradnik „Jak zarządzać wdrożeniem Automatyzacji Produkcji?”. Znajdziesz w nim praktyczne przykłady z rzeczywistych projektów, opinie dyrektora zakładu produkcyjnego o automatyzacji produkcji oraz 6 kluczowych czynników, o które trzeba zadbać przed wdrożeniem.

Kliknij poniżej i odbierz poradnik! 👇

Sprawdź poradniki Proster

okładka poradnika - jak zarządzać wdrożeniem automatyzacji produkcji

Automatyzacja Produkcji – Jak zarządzać wdrożeniem?

Zawiera praktyczne przykłady z wdrożeń automatyzacji, doświadczenie dyrektora zakładu produkcyjnego oraz istotne tematy, o które należy zadbać przed wdrożeniem.

Odbierz poradnik