Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Automatyzacja linii produkcyjnych wymaga integralnego podejścia

proces produkcyjny
Spis treści

Automatyzacja linii produkcyjnych to inwestycja, która przyczynia się najczęściej do wzrostu efektywności, redukcji kosztów oraz poprawy jakości produktów. W jej implementacji konieczne jednak jest integralne podejście do zmian w procesach produkcyjnych. Musimy być świadomi, że im mniej sytuacji zagrażających wdrożeniu będziemy w stanie przewidzieć jeszcze przed projektem, tym większe ryzyko niepowodzeń. Dlatego bardzo ważna jest analiza wpływu automatyzacji na cały ciąg zadań produkcyjnych, aby w pełni wykorzystać potencjał tych technologii.

Integralna implementacja automatyzacji produkcji

Proces produkcji jest podzielony na wiele etapów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Automatyzacja dowolnego procesu nie powinna być implementowana izolacyjnie, ale uwzględniać co najmniej etap poprzedzający i następujący po nim. Przykładem może być automatyzacja pakowania produktów w kartony zbiorcze. Jeśli zakupimy maszyny automatyczne, które zwiększą wydajność tego zadania, ale nie zadbamy o odpowiednie tempo zaklejania opakowań, ich odbioru, nadawania etykiet czy miejsce na przestrzeń buforową, doprowadzimy prawdopodobnie do zmarnowania pełnego potencjału inwestycji oraz zwiększymy ryzyko problemów na etapie uruchomienia linii.

💡 Przewidywanie wpływu automatyzacji na cały proces produkcji znacznie zwiększy szanse powodzenia wdrożenia.

Zacznij od najistotniejszych procesów, ale pamiętaj o innych

Zdarza się, że zakłady koncentrują się na automatyzacji obszarów o największym wpływie na wydajność i produktywność, pozostawiając inne procesy na dalszym planie. Powody mogą być różne, a najczęściej jest to ograniczony budżet inwestycyjny. Zdecydowanie taniej jest zautomatyzować pojedynczy proces, taki jak pakowanie czy paletyzację, a pozostałe pozostawić w perspektywie przyszłości. Takie podejście jest korzystne dla firm, które nie miały wcześniej doświadczenia z automatyzacją. Stosując zasadę „krok po kroku”, firmy mogą sukcesywnie zyskiwać doświadczenie we wdrażaniu tych technologii.

Ograniczone doświadczenie we wdrażaniu automatyzacji nie pozwala na dobre przygotowanie się do pracy z nowymi maszynami oraz podjęcie odpowiednich decyzji inwestycyjnych. Dlatego dla firm produkcyjnych korzystna jest współpraca z integratorami automatyzacji, aby unikać bardzo kosztownych błędów i opóźnień w produkcji czy maksymalizować korzyści z nowych systemów od samego ich uruchomienia.

Podsumowanie

Wdrożenie automatyzacji w zakładach produkcyjnych wymaga podejścia, które uwzględnia cały łańcuch procesów wytwórczych. Koncentrowanie się na pojedynczych etapach, bez optymalizacji procesów towarzyszących, może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania zainwestowanych środków.

W Proster edukujemy, aby decyzja o automatyzacji produkcji była świadoma i przemyślana. Przygotowaliśmy w tym celu poradnik „Jak zarządzać wdrożeniem Automatyzacji Produkcji?”. Znajdziesz w nim praktyczne przykłady z rzeczywistych projektów, opinie dyrektora zakładu produkcyjnego o automatyzacji produkcji oraz 6 kluczowych czynników, o które trzeba zadbać przed wdrożeniem.

Kliknij poniżej i odbierz poradnik! 👇

Sprawdź poradniki Proster

okładka poradnika - jak zarządzać wdrożeniem automatyzacji produkcji

Automatyzacja Produkcji – Jak zarządzać wdrożeniem?

Zawiera praktyczne przykłady z wdrożeń automatyzacji, doświadczenie dyrektora zakładu produkcyjnego oraz istotne tematy, o które należy zadbać przed wdrożeniem.

Odbierz poradnik