Artykuły Proster - źródła profesjonalnej wiedzy

Branżowa wiedza zebrana przez specjalistów dla specjalistów. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się zrobotyzowane systemy paletyzacji?

Paletyzacja jest procesem w którym na paletę układane są w możliwie najbardziej ergonomiczny sposób wyroby gotowe takie jak kartony czy worki. Zautomatyzowanie tego procesu niesie za sobą cały szereg korzyści dla pracowników zakładu produkcyjnego, ale przede wszystkim dla biznesu.

Jakie są korzyści wprowadzenia zrobotyzowanej paletyzacji?

  1. Podstawową korzyścią z wprowadzenia systemów paletyzacji jest bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników zaangażowanych w proces produkcyjny. Pracują oni w bardziej komfortowych warunkach, gdyż nie są oni narażeni na czynniki takie jak: wysoka lub niska temperatura (przemysł spożywczy) , zapylenie (huty) czy konieczność zachowania sterylnych warunków produkcji (farmacja). Przewagą robotów jest również to, że mogą pracować przez 24h na dobę bez przestojów i przerw, co przekłada się na oszczędności pracodawcy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności produkcji.
  2. Drugim bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym za wprowadzeniem tego rozwiązania są duże udźwigi oraz zasięg manipulatorów przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanej przestrzeni. Są one niejednokrotnie dużo większe niż możliwości pracy ludzkiej, co przekłada się na lepszą efektywność pracy i wyższe wydajności. Zajmują też dużo mniej miejsca, niż jest to przewidziane w stanowiskach pracy ludzkiej, a więc sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Charakteryzują się też większą precyzją oraz powtarzalnością, niż praca ludzka, a więc dają gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia i wytrzymałości towaru po zapakowaniu.
  3. Trzeci czynnik na który bardzo często zwracają uwagę przedsiębiorcy to skrócenie czasu cyklu paletyzacji, co równocześnie przekłada się na bezpośrednie oszczędności i zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu. Znane powiedzenie mówi „czas to pieniądz”, a w przypadku przemysłu każda dodatkowa sekunda jest na wagę złota. Krótszy cykl oznacza większy zysk oraz lepsze wykorzystanie maszyn, urządzeń, a także możliwość produkcji większej ilości wyrobu w tym samym czasie.
  4. Kolejną niezaprzeczalną korzyścią płynącą z wprowadzenia zrobotyzowanych rozwiązań jest możliwość adaptowania ich do nowych produktów, co daje większą elastyczność produkcji i relatywnie szybkich zmian w przypadku np. dynamicznego rozwoju, modernizacji zakładów, relokacji, rozbudowy. Jak wiemy, każdy biznes ceni sobie możliwości rozwoju, bo w tym przypadku jak nigdzie indziej sprawdza się powiedzenie, że jeśli stoisz w miejscu, cofasz się.
  5. Last but not least, czynnikiem który bardzo wpływa na decyzje biznesowe dotyczące inwestycji w zrobotyzowane systemy paletyzacji jest również kwestia wizerunkowa. I tu również roboty wpisują się w trend, gdyż oferują zaawansowane rozwiązania techniczne, które stawiają firmę w pozycji nowoczesnego pracodawcy, gracza na rynku oraz podnoszą jej prestiż.

Jak widzimy, zrobotyzowane systemy paletyzacji sprawdzą się w bardzo wielu branżach i zakładach przemysłowych. Wszystko zależy od potrzeb, które zaadresuje management i celów jakie przed sobą stawia. Jeśli ważny jest szybki rozwój, najnowocześniejsze rozwiązania oraz bezpieczeństwo – systemy zrobotyzowane paletyzacji są świetnym wyborem!

Dowiedz się więcej o sposobie działania naszej firmy: Robotyzacja i Automatyzacja Produkcji

Bezpłatna konsultacja

Spotkajmy się na bezpłatnej konsultacji w wygodnej formule on-line i porozmawiajmy o wyzwaniach,
które stoją przed Tobą.

Umów konsultację

Nasza strona korzysta z plików Cookies do celów funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.   Dowiedz się więcej.